NİSAN AYINDA DA DOMANİÇ

Öncelikle yine ben geldim. Diyerek yazıma baslamak istiyorum.Bana her daim Gazetenin kapılarını sonuna kadar açan ve bu köşede yazmama fırsat tanıyan DOMANİÇ GAZETESİ Sahibi Mustafa YİĞİT abim başta olmak üzere
Tüm Gazete Çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Malumunuz, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde halkımız seçimini yapmış, milli irade tecelli etmiş ve son sözü millet söylemiştir. Türk milletinin istiklal özlemi ve istikbal umudu mührünü vurmuştur. Milletin iradesinin üstünde bir irade yoktur. Milletin kararının üstünde söylenecek bir söz de yoktur. Demokraside gerçek; milletin gösterdiği istikamettir. Sandıktan çıkana saygı duymak gerekir. Ülkemiz için hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

Domaniç’in ilçe oluşunun 59. Yıldönümü kutlu olsun. Domaniç, ilçe olmak için Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında kaybettiği ilçe (kaza) statüsünü tekrar kazanmak için 1960 yılına kadar çok mücadele vermiş. Bu mücadelenin semereleri zor da olsa alınmış. Ama Domaniç’te bu konuda bu zamana kadar hiçbir etkinlik ve faaliyet olmamış. Türkiye’de bir çok ilçede “bir yerleşim biriminin ilçe oluşunun bilmem kaçıncı yıldönümü etkinlikleri” düzenleniyor. Domaniç’te ise böyle bir etkinlik yok. Malumunuz Domaniç insanı etkinlikleri seviyor. Hayme Ana, Selim Ata-Sarıkız, Ebe Ana, Şehit Savcı Bey, Abdal Dede, Selim Dede, Halk Geceleri, Üzüm, Güreşler vs gibi törenler halkımızın katıldığı coşkuyla kutladığı törenlerdir. Domaniç’te “ilçe oluşunun 59. yıldönümü” gibi yeni etkinlikler düzenlenerek halkımızın eğlenebileceği, enerjisini harcayabileceği, moral bulacağı, birlik beraberliğin kaynaşmanın olduğu özel günler yapılabilir. Başta ilk belediye başkanımız merhum Yahya Yiğit olmak üzere ahirete göçmüş Domaniç’in değerli başkanlarını minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun

Ayrıca Domaniç’te Kayıhanlıların Çarşamba yaylasına ilk defa geldikleri nisan ayı 1230 yılının esas alındığı Domaniç’in Fethi’nin veya Domaniç’e Gelişin 786. Yıldönümü Kutlamaları olabilir. Hem ilçe oluşuna da denk geliyor. Domaniç’te nisan ayı da boş geçmemiş olur. Domaniç merkez dahil köylerde de nisan ayında bir etkinlik yok. Böyle bir etkinlikle, belki Domaniç’in ihtişamlı günleri hatırlatılarak şimdiki Domaniçli neslin üzerindeki ölü toprağı kalkar. Bir kıvılcım olur ve tekrar bir “Diriliş” gerçekleşir ve gerçekten de “Dirilişin Toprağı” olur.

Aslında nisanın ilk haftası kışladan yaylaya göç haftası aynı zamanda sağlık haftası, nisanın ikinci haftası turizm haftası, nisanın son haftası ebeler haftası. Yani Domaniç’e uygun konuları oluşturuyor. Kayı boyunun kışladan yaylaya Domaniç’e göçü şenlikleri, sağlık haftasında ve ebeler haftasında Ebe Çamlığı’nda hem Ebe Hatun’u hem de Osmanlı’nın ilk çadır hastanelerini temsilen etkinlikler, Domaniç’e turist çekmek için turizm haftası çerçevesinde etkinlikler yapılabilir. Böylelikle Domaniç’te nisan ayı boş geçmemiş olur ve Domaniç’te birlik ve beraberlik ruhunun canlanmasına ve arttırılmasına ve kaynaşmanın sağlanmasına vesile olur.

Bir de dünyada nadir görülen Domaniç’e ait bir değerimiz daha var: “Kurbağa Göçü”. Yine nisan ayında. Her yıl mart ayının son haftasından nisan ayının ikinci haftasına kadar Kocayayla mevkiindeki kurbağalar gruplar halinde birbirlerinin sırtında ormandan yolun karşısına geçerek dereye iniyorlar. Bilim insanlarının tespitine göre 5 bin yıldır devam eden bir olay. Seyitömer Höyüğü’ndeki arkeolojik kazılarda bir kurbağanın sırtına binmiş iki yavru kurbağa figürlü bir kabın bulunması bunun ispatı. Bu kap hala Kütahya’da müzede sergileniyor. Bu değerimiz de etkinliğe dahil edilebilir.

Görüleceği üzere nisan ayı Domaniç’in şenleneceği bir ay. Nisan yağmurlarının bereketi Domaniç’e yağsın…

Bu arada; Ülkemizin dört bir tarafında, bu zor, zorluğu ölçüsünde de onurlu görevlerini gece gündüz büyük bir özveriyle ve insan sevgisiyle yerine getirmekte olan ve bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, Milletimizin huzur ve güvenliğini sağlayan Türk Polis Teşkilatı’nın tüm emniyet mensuplarının 172. kuruluş yıldönümünü kutlarım. Şehit olan emniyet mensuplarına Cenab-ı Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar, yakınlarına ise sabırlar niyaz ederim.