Domaniç’te kurbağaların 5 bin yıllık ‘üreme göçü’

Domaniç ilçesinde her yıl ilkbahar mevsiminde çiftleşmek için gruplar halinde ormandan gölete göç eden kurbağalar, yolculuklarında birbirlerini sırtlarında taşıyor.

Bahar aylarında çiftleşme dönemi geldiğinde genellikle geceleri yollara dökülerek ormandan Palazoğlu Göleti’ne yolculuk yapan kurbağalar, bilim insanları kadar geçtikleri karayolunu kullanan sürücüleri de şaşırtıyor.

Birbirlerini sırtlarında taşıyan kurbağaların bu yolculuğuna Domaniç-İnegöl karayolunun Kocayayla mevkisinde her yıl ilkbaharın ortasından sonuna kadar rastlanıyor. Bu göç sırasında bazen kurbağaların üçü üst üste görülebiliyor.

Yolun karşısına geçmeye çalışan yüzlerce kurbağa ilginç görüntüler oluşturuyor. Bazıları ise geceleri fark edilmedikleri için araçlar altında ezilerek telef oluyor.

Farklı ve dikkat çekici kurbağaların, Domaniç için bir değer olduğunu belirten Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, yaptığı açıklamada, her yıl Nisan ayının ilk haftası ve ikinci haftasında, dişi kurbağaların erkeklerini üzerine alarak üremek için gölete doğru göç gerçekleştirdiğini söyledi.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün 2010 yılında, Seyitömer Höyüğü’nde yürüttüğü kazılarda, bir kurbağanın sırtına binmiş iki yavru kurbağa figürlü içki kabı bulunduğunu ve 5 bin yıl öncesine ait “ryton” diye bilinen kaptaki figürün, kurbağaların ilkbahar aylarındaki çiftleşme döneminde gruplar halinde araziye dağılmalarıyla ilgili olduğunu fark edildiğini aktaran Ertürk, ” O dönemde yapılan araştırmada kurbağaların eski devirlerde bölgede yaşayan insanlar tarafından kutsal varlıklar olduğu bilgisine ulaşıldı. İçki kaplarının da bu düşünceyle yapıldığını belirlendi. Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen içki kabından hareketle kurbağaların çiftleşmek için göç yolculuğunu 5 bin yıldır sürdürdüğü ve dünyada başka böyle bir buluntu olmadığı sonucuna da varıldı. Bazı bilimsel araştırmalar, dünyanın diğer ülkelerinde yollarda görülen kurbağaların birbirlerinden ayrı bulunduğu, sırtlarına binmiş şekilde yollarda yer almalarının ise sadece Domaniç’te olabileceğini gösteriyor ” dedi.

Ertürk, kurbağaların yoldan geçişlerinde araçlar tarafından ezilmesi sonucu telef olmasına üzüldüklerini anlattı. Karayollarına çağrıda bulunarak, yolun altına yapılacak birkaç tünel ile kurbağaların telef olmadan karşıya geçmesi sağlanabilir diye ifade etti. Ertürk, ” Daha öncede defalarca bu girişimde bulunmamıza rağmen önlem alınmadı. Önceden kurbağalar için uyarıcı tabelaların bulunduğu bu bölgeye tekrar uyarı tabelaların koyulmasını istiyoruz” diye konuştu.