Köylü kadınlardan yanan alana fidan dikme seferberliği

Orman Haftası etkinlikleri çerçevesinde 10 Eylül 2017 yılında Domaniç’in Çukurca Beldesinde çıkan orman yangınında zarar gören alana fidan dikildi. Çukurca Beldesinde yaşayan kadınlar, dört gün boyunca yangında çalışanlara gözleme yapıp ayran dağıtmışlardı. Aynı kadınlar bu seferde fidan diken işçiler için seferber oldular.

Domaniç Orman İşletme Müdürlüğünce 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri çerçevesinde 10 Eylül 2017 yılında çıkan orman yangınında zarar gören yaklaşık 350 hektar alanda, ceviz, dut ve badem ağacı fidesi dikildi.

Kaymakam Hasan Raşit Taşkın gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu alan 2017 Eylül ayında talihsiz bir yangın neticesinde yok oldu. Domaniçliler, köylülerimiz büyük fedakarlıklarla bu yangında mücadeleye giriştiler. Aynı şekilde köylü kadınlarımızda o gün burada yangınla mücadele eden ekiplerimize yiyeceğini hazırlıyordu. Bugün yaralarımızı sarmak adına bu bölgede fidan dikimi yapıyoruz. Yaklaşık 2 bin 500 adet dut, ceviz ve badem fidanı dağıtımı ve dikimi gerçekleştirildi. Umarım ilerleyen yıllarda bu alan hak ettiği yeşile bürünür ve yarlarımız sarılır” ifadelerini kullandı.

Belde sakinlerinden Ayşe Özoğul, kadınlar olarak yangında mücadele eden görevlilere yiyecek ve içecek hazırladıklarını bugünde ağaçlandırma çalışmalarında yine gözleme ve ayran ikram ettiklerini söyledi.  Özoğul, “Yangın büyük, acımız büyüktü. Dört gün boyunca sırayla Domaniç’in bütün köylerinde ki kadınlar olarak jandarmamıza, itfaiyemize, tüm çalışanlarımıza gözleme, ayran çay yaptık. Biz bütün kadınlar yangın esnasında da burada beraberdik. Şimdi de ağaçlandırmada beraberiz. Hepimiz beraber gözleme yapıyoruz. Misafirlerimize sunacağız” dedi.

Etkinlik, Domaniç Orman İşletme Müdürü Güryay Volkan Andiç’in fidan dikim tekniği hakkında bilgi vermesinden sonra Kaymakam Taşkın ile protokol üyelerinin fidan dikmesiyle sona erdi.