Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birkaç yıla kadar Domaniç’e yurt açacağız”

31 Mart 2019 yerel seçimleri için Kütahya’ya gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç yıla kadar Domaniç’e yurt açacaklarını ve Domaniç Çamlıca barajının inşaatları da yükseldiğini aktardı. Erdoğan, “Kütahya bizim iftihar kaynağımız, gurur vesilemiz. Kütahya 24 Haziran’da bizi yalnız bırakmadı. Bu yerel seçimde de yalnız bırakmayacağını biliyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında Kütahya mitingine katıldı. Yeni Spor Salonu önünde gerçekleştirilen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“KÜTAHYA BİZİ HEP BAĞRINA BASTI”

Kütahya’nın 24 Haziran’da yüzde 55 ile AK Parti’yi, yüzde 71,5 oyla Cumhurbaşkanlığında kendisini desteklediğini hatırlatan ve Kütahyalılara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tıpkı 1946 seçimlerinde merhum Menderes’e sahip çıktığı gibi, bir dönem vekilliğini yapan Menderes’i her dönem mebusu bildiği gibi, Kütahya bizi de hep bağrına bastı” diye konuştu.

“BİRKAÇ YILA KADAR DOMANİÇ’E YURT AÇACAĞIZ”

Son 17 yılda Kütahya’ya 14 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarına işaret ederek eğitimde şehre 2 bin 424 yeni derslik, 10 bin 400 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurtları, gençlik merkezini, çeşitli branşlarda spor tesisleri ve şehrin ikinci üniversitesi olan Kütahya Sağlık Üniversitesi’ni kazandırdıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sağlıkta 975 yatak kapasiteli 10’u hastane olmak üzere 34 sağlık tesisini hizmete sunduklarını,  10 bin 569 konut projesini hayata geçirdiklerini, 24 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 310 km’ye çıkardıklarını aktardı. Erdoğan, “Birkaç yıla kadar Domaniç ve Hisarcık’ta 550 kişi kapasiteli iki adet yurt daha açacağız” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BARAJ SAYISINI 839’A ÇIKARDIK”

Muhalefetin, uzanamadığı üzüme koruk diyen tilki gibi davrandığını, CHP Genel Başkanının kendi yatırımlarından bahsetmek yerine, sürekli ortaya koydukları yatırımları eleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Hatay’da şehre hiç baraj yapılmadığını söylediğini hatırlattı. Oysa göletler hariç şehre altı tane baraj yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bay Kemal sana Kütahya’dan sesleniyorum; ha, ama bunun kulağı var duymaz, Hatay’da bunların en büyüğü 585 bin dekar araziyi sulayacak Reyhanlı Barajıdır. Hadi Bay Kemal bunu bilmiyor, onun eline kâğıt parçalarını tutuşturanlar? Tabi kılavuzu karga ya, sıkıntı buradan geliyor” değerlendirmesinde bulundu. Sadece Hatay’a değil, bütün Türkiye’ye yeni barajlar kazandırdıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002’de Türkiye’nin sadece 276 barajı olduğunu, 17 yılda 563 baraj daha ilave ederek Türkiye’nin baraj sayısını 839’a çıkardıklarını dile getirdi.

“DOMANİÇ ÇAMLICA BARAJININ İNŞAATIDA YÜKSELİYOR”

Kütahya’ya da 14 baraj ve altı gölet inşa ettiklerini, 106 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahyalı çiftçilere 913 milyon liralık tarımsal destek, şehirdeki işyerlerine 887 milyon liralık SGK prim teşviki verdiklerini, şehre iki organize sanayi bölgesi, bir teknopark, dokuz AR-GE merkezi, üç tasarım merkezi kurduklarını, Kütahya’ya, Tavşanlı, Emet, Gediz Çavdarhisar ilçelerine doğal gazı getirdiklerini hatırlattı. Erdoğan, “15 baraj ve 2 göleti inşası sürüyor. 80 bin dekar tarım arazisini sulayacak Simav Kızılçık barajının, Gediz Murat Dağı barajının, Domaniç Çamlıca barajının inşaatları da yükseliyor” dedi.