18 MART’TA NE VARMIŞ!?

Bu yıl 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma günü, İlçemize pazar kurulan Pazartesi gününe denk geldi.
Müftülükler bir gün önceden camilerde bizim için canlarını veren atalarımıza Kuran okudular. (Yani Kuran’a rağmen ölüye Allah’ın emir ve yasaklarını okudular). Dualarda ve konuşmalarda ise Savaşın galibinin başkomutanın adı bile anılmadı. Üstelik O Başkomutan ki. Allah’ın ona verdiği üstün zekâsıyla, bir mucizeye gerçekleştirip yedi düvele karşı ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten Osmanlı Paşası Miralay Mustafa Kemal…
Üstelik O komutan, yıkılımmış bir devleti yeniden inşa eden, Camileri Yunan çiftliği olmaktan kurtaran, Ülkeyi yeniden kuran, Diyaneti yeniden kuran, Camilerde ezan okunmasını sağlayan Komutan…

Neyse, Şehitlerimize gereken önem verilmezse, bizi biz eden değerlere nankörlük yapılırsa, ekmeğini yediğiniz yere saygısızlık eder duruma gelirseniz, Dini değerleri yücelteceğim derken Milli değerleri arka plana atarsanız. Sonumuz Selçuklu’dan Osmanlı’dan farklı olmayacaktır!

Domaniç’te ki anma törenine öğretmenleri tarafından getirilen öğrenciler, törene katılma zorunluluğu olanlar ve üç beş Şehitlerine sahip çıkan saygı gösteren insanlar katıldı.

Törenden sonra pazar için İlçeye gelen kalabalık, Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde ki törene şaşkınlıkla bakıp, “ A a bu gün ne varmış ki’ diye hem bir birlerine, hem de törene katılanlara soruyorlar. 18 Mart’ta ne olduğunu bilmiyorlarmış da. Bu şehit torunları bu Müslüman kardeşlerimiz bu en önemli, en kahramanca en acı günümüzü bilmiyorlarsa suçlu kim?
Televizyonlar, bu olayı, kulakları tıkalı, gözleri kapalı, kalpleri kilitli insanları uyaramaz mı?

“18 Mart’ta ne varmış” sorusu bana hakaret gibi geldi dostlar. Derler ya geçmişini bilmeyenin geleceğini başkaları yazar diye. Ki şu anda o durumdayız. Derler ya Milli Bayramlarını Kutlamayanlar Dini Bayramlarını Kutlayamazlar diye” gidişat oraya.
Ya Vatana ve değerlerine sahip çıkarız ya da yeni sahiplerimize…