“Talep Olursa Okçuluk Kursu Açabiliriz”

Kayı Boyu Domaniç Kültür Derneğinin düzenlediği ‘ Geleneksel Okçuluğun Dünü Bugünü ve Yarını’ konulu uygulamalı konferansa, Eskişehir Sultan Okçuluk Derneği (ESOK) Başkan ve Yöneticilerinden oluşan bir ekip konuşmacı olarak katıldı.

Domaniç Belediye Salonunda yapılan konferansa ESOK yöneticileri Cüneyt Buzlu, Selçuk Uğurluel, Levent Savlucan ve Fatih Peynir. Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, MHP ve CHP yöneticileri ile bir grup vatandaş katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Kayı Boyu Domaniç Küldür Derneği Başkanı Alparslan Turan, “ Doğuşun toprağı dediğimiz Domaniç’te tarihin ilk yağlı pehlivan güreşleri yapılmıştır. Ancak Domaniç’te güreşçi yok. Okçuluk bizim tarihi mirasımızdır deriz. Ancak Domaniç’te okçuluk yok. Dernek olarak bizde bu eksikliğimizi gidermek için bir adım attık. ESOK ile yaptığımız anlaşma ile bu ilk konferansımızı düzenliyoruz. Huzurunuzda hiçbir ücret talep etmeden davetimizi kabul eden ESOK ekibine teşekkür ediyorum. Ayrıca ESOK Domaniç’te talep olması durumunda bizlere kurslar da vereceklerdir” dedi.
Daha sonra sahne alan ESKOK yöneticileri Okçuluğunu dünü ve bugünü adlı konferansı uygulamalı olarak katılımcılara anlattılar.
846 Metre atışla hala kırılamayan Türk okçuluğunun tarihini anlatan konuşmacılar. “Ata sporumuz okçuluğun hayatımızın her alanında bir yeri vardır. Düğünlerde düğün davet oku ile düğünlerde misafir okumadan tutunda eşikten mezara her alanda ok Türkün sembolüdür. Tüm Türk büyükleri vizyonlarını oklarla anlatmış, savaşlarını oklarla kazanmış, kültürlerini okla geliştirmişlerdir. Ayrıca Hz. Muhammed’de Çocuklarınıza ok atmayı, at binmeyi ve yüzmeyi öğretin emriyle bize okçuluğun dini yönden de bir mecburiyet olduğunu anlatmıştır.Okçuluk, dün savaş aracıydı. Şimdilerde spor, bizim için ise bir kültürdür. Bu yüzden Domaniçlinin özellikle okçuluğa sahip çıkması gerekir diye düşünüyorum” dedi.
Daha sonra katılımcılar birlikte fotoğraflar çekilip ok atma imkanı buldular.