BİZİM LİDERLERİMİZ BİZİ UTANDIRMAZDI

Yaşlı akrabanız ölüm döşeğinde, akrabalar toplanmış, herkes üzgün üzgün otururken, ortamdaki hüzün biraz dağılsın diye biri çıkıp, “Şu televizyonu bir açında haberlere bari bakalım” diyor.

Bir tarafta 25-30 kanal ortak yayın yaparken öbür tarafta da ortak yayın yapan birkaç kanal var. Hangisini açsanız değişen bir dil yok aslında…

Akrabalar arasında doğaldır, ölümüne Ak Partili olan da var. Doğuştan CHP’li olanda var. İlla da Saadet diyen de, “Ne Mutlu Türküm” diyen MHP’liler de, “Her şey İYİ olacak” diyen yeni akımcılar da.

Televizyonu açar açmaz biri çıkmış kürsüden ünü gidesiye bağırıyor, ağıza alınmayacak aşağılayıcı sözler, küfürler, iftiralar, ithamlar havada uçuşuyor. Liderin mensubu Partili amcamız diğer akrabalarından utanıyor. Liderinin küfrettiği rakiplerinin teyzesi, halası olduğunu fark edip, bu duygusal ortamda bunun yeri miydi dercesine. Kendi evindeyken zevkle izlediği o küfürlerin, o hakaretlerin aslında kendi akrabalarına gittiğini ve o ölüm sessizliğinde hiçte hoş olmadığını düşünüyor. Sonra özür dilercesine etrafına bakınıyor. Evde oturan diğer akrabalar ağzı bozuk liderin bu tavrına küfürler ederken aslında kendi akrabalarına da küfrettiklerinin farkında değillerken birden bir el kanal değiştiriyor. Aman Allah’ım öbür kanalda da öbür lider berikilere sallıyor. O kanalı açan bir pişman, az önce kendilerine hakaret eden ağzı bozuk lideri çirkeflikle suçlayan bu partililer şaşkın.

Ölüm döşeğindeki yaşlı hasta, havada uçuşan küfürlerin yükselttiği adrenalinle birden gözlerini açıyor. Etrafına bakıyor. Akrabalarını uzun uzun seyrediyor. Ölüm sessizliğinde ki oda da, derinden gelen bir sesle, “Bizim zamanımızda da siyaset seçim zamanlarında kızışırdı. Ama bizim liderlerimiz, akrabalarımızın yanında bizi utandırmazdı” diyor ve bir daha hiç açmamacasına gözlerini kapatıyor.

Televizyonda liderler, bir birlerine ve yandaşlarına hakaret eden açıklamalarını, avazının çıktığı kadar bağırarak salya sümük yaparken. Ölüm evinde her partiden tüm akrabalarda salya sümük kaybettikleri akrabaları için ağlıyor, feryatlar ediyorlar NOKTA.