CERN Çalıştayı’na İlçemizden Bir Öğretmenimiz Katıldı

İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen CERN(Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) çalıştayına Çukurca Şehit Veli Selçuk Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Aslıhan Baba’da davet edildi.

Türkiye’nin dört bir tarafından seçilen ve aralarında dekanların, profesörlerin, araştırmacıların ve bilim insanlarının katıldığı çalıştaya öğretmenlerde dahil edildi.
Çukurca Şehit Veli Selçuk Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Aslıhan Baba’nın da katıldığı çalıştayda birçok yerde geziler düzenlendi.

CERN Turkish Teacher Programme-9 (Türk Öğretmen Çalıştayı) 27 Ocak – 2 Şubat 2019 tarihleri arasında 36 öğretmenin katılımıyla İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşti.
Türk bilim insanlarından sunumlar, CERN yerleşkesinde geziler, CERN S’Cool LAB’da deney uygulamaları yapılan bu çalıştay sürecinde dünyanın tek anti madde üretim tesisi “antimattery factory” ve büyük algıçlardan CMS algıcı gezisi de yapıldı.
Cern dönüşü açıklama yapan Baba, “Bu çalıştayın amacı; katılımcıların edindikleri tecrübeleri geleceğin fizikçilerine, mühendislerine, bilime meraklı herkese aktarmaları, bir çeşit bilim elçiliği yapmalarıdır” dedi.
Öğretmenimizin başarılarının devamını diliyoruz.