Domaniç’li EYT’liler Ankara’da Buluştu

Yurdun dört bir yanından başkente gelen onbinlerce emeklilikte yaşa takılan(EYT) salonlara sığmadı. Sabah önce Anıtkabir’i ziyaret eden EYT’liler, öğle saatlerinde de Yenimahalle’deki Nazım Hizmet Kültür Merkezi’nde toplandı. Yoğunluk nedeniyle binlerce EYT’li salona giremedi. Atılan “EYT burada, hükümet nerede?, vur vur inlesin Ankara dinlesin” sloganları dikkat çekti.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), bugün Ankara’da sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için buluştu. Daha önce İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Samsun’da da buluşmalar düzenleyen EYT’liler, bu kez Başkent’ten ‘EYT’liler gündemimizde yok’ diyen hükümete seslendi. EYT’liler hükümete ‘Sandıkta hesap soracağız’ diye seslendi.

Çalıştıkları işyerlerinden prim günlerini doldurdukları için işten çıkarılıyor, yaşlarından dolayı da başka bir yerde iş bulamıyorlar. “Devlet bize ‘gençsin, yaşı beklerken başka bir yerde çalış diyor; iş başvurularında ise ‘senin yaşın çok, işe alamayız’ diyorlar. Biz ne yapalım?” diyen EYT’liler, Meclis’te de sorunlarına çözüm bulamadı.

Bunun üzerine Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında örgütlenerek binlerce EYT’linin katılımıyla toplantılar düzenlemeye başladı.

Bugün saat 9.30’da Anıtkabir’de bulaşarak saygı duruşunda bulunan EYT’liler, saat 13.00’da Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde toplandı.

Toplantıya Domaniç’te ki Emeklilikte Yaşa Takılanlar da katıldı.