Domaniç Dağı’nın “kar savaşçıları”

Domaniç Dağlarında görev yapan Karayolları ekipleri, çetin geçen kışın ardından yol kenarında yığılı kalan ve yolun daralmasına neden olan kar yığınlarını temizledi, kar yağışı sonrası ekipler yol genişletme çalışmalarına başladı.

Rotatifle kar temizliği çalışması beyaza bürünmüş dağ yolunda kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Bölgede bu yıl çetin geçen kış şartlarından özellikle yolculuk yapan vatandaşların etkilenmemesi için gece gündüz yollara koyulan Karayolları 14. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, mesai gözetmeksizin kar, tipi, soğuk hava demeden aralıksız çalışıyor.

Kar yağışlı günler başta olmak üzere araçların yollarda kalmaması için haftanın her günü,7/24 nöbetleşe çalışan, bin 500 rakımlı Kocayayla Bakımevindeki ekipler, iş makinelerine binip adeta ezberledikleri yollara koyularak kar, tipi ve fırtınaya aldırış etmeden çalıştılar.

Havaların ısınması ile yol genişletme çalışmasına başlayan ekipler, yol kenarında kıştan kalan kar yığınlarını rotatifle temizleyerek genişletme çalışması başlattılar.

Rotatifle kar temizliği çalışması beyaza bürünmüş dağ yolunda kartpostallık görüntüler oluşturdu.

– Sevdiği meslekten sevgililer gününde emekli oluyor

Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü 145. Şube Şefliğinde 25’nci yılını dolduran ve 20 yıldır ekip başı olarak görev yaptığı Domaniç Kocayayla Bakımevinde son nöbetini tutan Mehmet Sağlam, yaptığı açıklamada, sevdiği meslekten 14 Şubat sevgililer gününde emekli olduğunu söyledi.

Karayollarından çalışmanın zor olduğu kadar, macera ile dolu olduğunu aktaran Sağlam, şunları kaydetti:

” Yoğun kar yağışı sonrası eriyen karın yola zarar vermemesi ve buzlanmaya neden olmaması için yol kenarlarında ki karları temizledik. Biz burada yoğun kar yağışında bir, bir buçuk metre karla mücadele ediyoruz. Burada 3 vardiya Domaniç’ten İnegöl’e işçi taşıyan servisler var. İşçi kardeşlerimizi mağdur etmemek için gece gündüz çalıştık, yeri geldi 2-3 saatlik uyku ile durduk. Tüm bu zor şartlarda bizi hep Domaniç Dağının o güzel manzarası ayakta tuttu. Bugün benim için çok anlamlı, Domaniç Dağında son nöbetim bugün, Allah’ın izniyle 14 Şubat Sevgililer gününde çok sevdiğim işimden emekli oluyorum. 25 yıl buradan aldığım maaşla çocuklarımı geçindirdim o yüzden son ay mesai yazmama kararı aldım”