Domaniç’te ‘Yaya Öncelikli Trafik Uygulaması’

Domaniç’te, İçişleri Bakanlığınca yurt genelinde yaya öncelikli trafik bilincinin yaygınlaştırılması için “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında yaya geçitlerinde uygulama yapılarak broşür dağıtıldı.

Domaniç Hisar İlkokulu öğrencileri ve emniyet ekipleri araç sürücülerine broşürler dağıttı. Öğrenciler ellerindeki dövizler ile araç sürücülerini bilgilendirdi. İçişleri Bakanlığının başlattığı kampanya yıl boyu devam edecek.

Bu kampanya’ya göre; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; ”Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı ”Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşması amcacıyla Domaniç İlçe Emniyet Amirliğinde görevli polis memurları ile Hisar İlkokulu öğrencileri vatandaşlara broşür ve el ilanı dağıtarak farkındalık oluşturdular. Ayrıca, kampanyaya İlçe Jandarma Ekipleri de katıldı.

Hisar İlkokulunda düzenlenen etkinliğe İlçe Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, daire amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.