Kocadağ’dan Uludağ’a ziyaret

Domaniç Belediyesi Kültür Evi tarafından Bursa’ya Kültür gezisi düzenlendi.

Domaniç Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Kültür gezisi Bursa – Uludağ, Cumalıkızık, Ulucami gibi noktalarda geziler düzenlendi.

Geziye rehberlik eden Kültür Evi Sorumlusu Arkeolog Nil Bal, “Tarihi Cumalıkızık’ ta kahvaltımızı yaptık. Osmanlı döneminde Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu, konut mimarisi ve yaşam biçimine yansıtmıştır. Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine, bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.
Cumalıkızık’tan sonra Hayme Ana’nın torunları olarak Bursa’da yeni açılan Panorama 1326 Fetih Müzesi’ni ziyaret ettik. Panoramik müze 360 derece dairesel döngü içerisinde fetih gününü resmediyor. Panorama 1326 Fetih Müzesi dünyanın tam panoramik en büyük müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Burada, Bursa’nın Beylikten Cihan Devletine uzanan yolculuğu anlatılıyor. Bursa’da meftun bulunan 6 Osmanlı padişahının ve onların zamanındaki sosyal hayatı anlatan 16 adet tablo yer alıyor. Panorama bölümünü gezdikten sonra o dönemi anlatan sinevizyon gösteriminin olması çok güzeldi. Bursa’da son olarak Ulucami’yi de ziyaret ettikten sonra Uludağ’a çıktık. Burada Domaniçliler olarak teleferikle Uludağ’ın zirvesine çıkıp orada karlar diyarında seyri âleme daldık. Geziye katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.