DOMANİÇ’İN SARAYLISI

Domaniç mutfağının yüzyıllar süren gelişimi, Domaniç’e gelen ecdadımızın tarih boyunca yaşadıkları coğrafya ve bu coğrafyanın sunduğu malzemeler, geniş mutfak kültürünün oluşmasında büyük katkı sağlamıştır. Domaniç mutfağının zenginlik sebepleri arasında yiyecek ve içecek maddelerinin bolluğu ve çeşitliliğinin yanı sıra, Domaniçlilerin eski bir tarihe sahip olmaları da sayılabilir. Domaniç kültürünün somut göstergelerinden birisi olan Domaniç zengin yemek çeşitleri ilgi çeken yapısıyla önemli bir konuma sahiptir. Bu konumunu sağlamlaştırmak için özgün yapısının korunması ve gelecek nesillere doğru ve düzgün bir şekilde intikal edilmesi gerekmektedir.

Domaniç’in kendine özgü farklı damak tadı ve yemek kültürü vardır. Domaniç’e has yöresel yemekler daha çok hamur işleri, buğday ve süt ürünleri ağırlıklı yemeklerdir. Bu yemeklerden daha doğrusu tatlılardan birisi türkülere de yansıyan meşhur Domaniç “Saraylı” tatlısıdır.

Malzemeler:

-8 adet kuru yufka,
-1 kilo toz şeker,
-500 gram su,
-50 gram iri taneli haşhaş,
-50 gram ceviz içi,
-125 gram eritilmiş tereyağından oluşur.

Yapılışı ise şöyledir: Daha önceden hazırlanmış kuru yufkalardan kullanılır. Temiz bir örtü üzerine konulan 8 adet yufka su serpiştirilerek yumuşatılır. Fırın tepsisi hafifçe yağlanır. Yağlanmış tepsinin üzerine ilk yufka döşenir. Daha önce hazırlanmış olan ceviz içi veya haşhaş, her yufkanın arasına iç harç olarak serpilir. Bu işlem 8 yufka içinde sırayla yapılır. En üstteki yufkanın üzerine tereyağ sürülür. Bıçakla baklava dilimleri halinde kesilir. Kızarana kadar (günümüz fırınlarına göre 200 derece ısıtılmış olan fırında 20-25 dakika) pişirilir. Fırından çıkarıldıktan sonra biraz soğuması için beklenir. Daha önce hazırlanmış olan ılık (1 tatlı kaşığı limon suyu ilaveli) şerbet yufkaların üzerine dökülür. Bir süre dinlendirildikten sonra soğuk olarak servis yapılır.