2019’DA DOMANİÇ

Geçtiğimiz hafta Domaniç’te 2018’de olanların minnacık bir bölümüne değinmiştik. Bu hafta 2019’da Domaniç’ te olacaklara bir göz atalım.

31 Mart 2019 Pazar günü ülkemiz, yerel seçimlere gidiyor. Bu seçimlerde Mahalle ve ya köy muhtarımızı, belde ve ya belediye başkanımızı, bir de iki kişiden oluşan İl encümenimizi seçeceğiz. Olay bu kadar basit olsa da seçimler oldukça ateşli geçecek. Ateşleme işini yukarıdakiler yapıyor. Körükleme işini de biz yereldeki halk olarak üstlendik. Ülke sorunları büyük. Bakın bu günlerde 25 kuruşluk poşetle mücadele ediyoruz. Ayakta nike ayakkabı, bilmem ne marka gömleğin cebinde marlboro sigara ile; “Vay efendim, hem 25 kuruş vericem hem de marketin reklamını mı yapıcam” diyenlerin feryatları arşa yükseldi. Allah’tan yüksek enflasyon, pahalı elektrik, doğalgaz, kömür, petrol ve vergiler gibi sorunumuz yok. Allah’tan 40 yıldan beri güneydoğudan şehitler gelmiyor. Allah’tan eğitimde dünyanın en gerisine düşmedik. Allah’tan aynı şartlarda emekli olanlarımızın bir kısmı bin lira, diğer bir kısmı 5 bin lira almıyor. Allah’tan zenginler az, yoksullar fazla vergi ödemiyor. Allah muhafaza, bir poşette bu kadar yaygara koparan duyarlı halkımız kıyameti koparırdı.

Neyse, İlçemizde CHP, MHP ve İYİ partinin adayları belli. Ak Parti ise hala adayını açıklamıyor. Dedikodular her geçen gün AK Partinin aleyhine büyüyor. Ak Parti seçmeni rencide ediliyor. Bize göre ayıp ediliyor.

18 Mart’ta Çanakkale zaferi kutlamaları var. Eskiden coşkuyla kutlanan Çanakkale savaşı artık önemini ve değerini yitirdi. Her neden se pek takan yok bu büyük kahramanlık savaşımızı. 3-5 hoca ile meleklerin Çanakkale mücadelelerini dinler olduk son zamanlarda şehitlerimize ve gazilerimize küfredercesine.
İşte 18 Mart’tan sonra bu kutlamalardan dolayı seçim atmosferi çok daha fazla kızışacak. Küfürler hakaretler havalarda uçuşacak. Yerelde ki körükçülerde bir birlerinin yüzüne hiç bakmayacakmış gibi kırıcı olacak. Seçimden sonra kazanan taraf kara kara düşünürken kaybeden taraf alışıldığı üzere, oylar çalındı, şurada şu oldu da burada bu oldu da bahaneleri ile seçmenini kandırmaya çalışacak. 23 Nisan da zoraki bir araya oturmanın ardından 6 Mayıs ta başlayacak olan Ramazan iftarlarında yine birlikte olacağız. 4 Haziran Salı günü Ramazan Bayramı, 14 Haziran Çarşamba günü Kurban Bayramı, derken seçim dargınları barışmaya başlayacak. 8 Eylül Pazar günü mecburen Hayme Ana törenleri için birlikte çalışacağız. Sonuç, yok yere gaza gelip sövüp saydığımız yakınlarımızla bir de bakmışız ele ele dolanıyoruz.
Ona göre…