Köylüler ayı nöbetinde

İlçemize bağlı Safa köyünde kış koşulları nedeniyle aç kalan ve arı kovanlarına zarar veren ayılara karşı köylüler silahla nöbet tutuyor.

Safa köyünde vatandaşlar, arı kovanlarını talan eden, bahçelerine zarar veren ayılara karşı nöbet tutuyor.
Köylüler ayıları, arı kovanları ve bahçelerinden uzak tutmak için çeşitli yöntemler deniyor. Kimisi köy girişine CD asıyor, kimi arabasına yatak yapıp silahla nöbet tutuyor.

Ayıların köye gelmemesi için arabasına yatak yapıp nöbet tutan Şaban Yalçın, yaptığı açıklamada, ayı gelmesi durumunda havaya ateş açarak onları korkuttuklarını söyledi.

Yalçın, “Dün akşam elmalarımızı yemiş. İki tane gelmiş buraya analı kızlımıdır artık bilmiyoruz. Büyükler ufaklarına seneye nasıl yapacağını öğretiyor. Benim yaptığım gibi yapacaksın demeye getiriyor. Burada ki elmalar az gelmiş gibi birde köyümüzün içinde Adem Yalçın’ın ballarını yemiş. Köyün içindeki çöp kutularını karıştırıyorlar. Köylü kemik benzeri şeyleri atmaya korkuyor. İnşallah bu akşam bana denk gelirde onla bir güreş tutarız. Tabi biz burada öldürmek için nöbet tutmuyoruz. Korkutmak için tutuyoruz, çünkü cezası çok. Çoluğumuza çocuğumuza saldırsa ne olacak. Çocuklarımız dışarı çıkamıyor. Bir arkadaşımızın kapısının önüne kadar gelmiş. Arabama yatak koydum burada nöbet tutmak için” dedi.

Evinin etrafını CD’ler ile çeviren Salim Yüksel,” Ayılar köyümüzü basmış durumda, her akşam geliyorlar. Üç taneler. Kapıların önlerine, çöplere, arı kovanlarına, bahçelerimize giriyorlar. Bizde korunmak için CD’ler ile etrafını çevirdik. Sesten ve ışıktan korksunlar diye yine de geliyorlar” diye konuştu.

Köylülerden Sabri Erkan ise çok rahatsız olduklarını, ayıların mahalle aralarında gezdiklerini söyledi. Erkan, elmaları, arı kovanlarını dağıtıklarını ifade etti.