Asit Tankerleri Geçmeyecek

Domaniç –İnegöl dağ yolunu eğiminden ve virajlardan dolayı tehlikeli madde taşımacılığına uygun değil.Alınan kararla tek şeritli olan ve 70 keskin virajı olan dağ yolundan asit tankerleri 1 Mayıs’a kadar geçemeyecek.

Asit tankerlerinin ilçe güzergahından geçişi durduruldu. İlçe Trafik Komisyonu tarafından, Tehlikeli madde sülfürik asit taşıyan araçların çevre güvenliği, trafik güvenliği ile alt yapı özelliği ve coğrafi yapısının bu taşımacılığa elverişli olmadığına dair 6 Aralık 2018 tarihinde bir karar alınmıştı. Bu kararın 2018-2019 yılı kış döneminde de devam etmesi için İlçe Trafik Komisyonu toplandı.

İlçe Trafik Komisyonu tarafından, “Tehlikeli madde tanımına giren sülfürik asit sevkine gerek ağır mevsim şartları, gerekse yolun fiziksel şartları ( tek şeritli 70 keskin viraj ve 1500 rakımlı Kocayayla Geçidi) uygun olmadığından İlçe Trafik Komisyonu marifetiyle 1 Aralık 2018 – 1 Mayıs 2019 tarihleri arasında mezkur tehlikeli madde taşımacılığı yapılmayacağı” İlçe Trafik Komisyonu Başkanlığınca Oy Birliği ile karara bağlandı.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “İlçemiz eşsiz bitki örtüleri ile kaplı. Aynı zamanda ata yadigârı Osmanlı’nın kuruluş topraklarıdır. Ancak geçmişte bakımsız asit tankerleri yüzünden, ilçemizde ki bu doğal güzellik yavaş yavaş yok olmaya başlamıştır. Bu nedenle ilçe halkımızın tepkileri meydana gelmiştir. Bu yönde çözüm için ilçe trafik komisyonunda bu kararı aldık” dedi.

NELER OLMUŞTU?

Balıkesir’in Bandırma İlçesinden Kütahya’nın Emet İlçesinde bulunan Bor Maden İşletmesine Sülfürik Asit taşıyan tankerlerden birinin Harmancık güzergâhında kaza yapması sonucu halk ayaklanmış ve sulama göledine zarar verecekleri kaygısıyla 2011 yılından itibaren asit tankerlerinin bu güzergâhtan geçişini yasaklatmışlardı.

Domaniç –İnegöl dağ yolunu eğiminden ve virajlardan dolayı tehlikeli madde taşımacılığına uygun olmadığı halde yıllardan beri bu güzergahı kullanan tankerlerin son iki yılda Domaniç’e zarar vermesi ve Ekim 2016 ile Şubat 2017 de iki tankerin kaynak yerlerinin çatlaması ile tonlarca asiti Domaniç’e yollarına boşaltması üzerine halk ayaklanmış dönemin Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu’nun tüm baskılara rağmen halkın yanında yer alması ile tankerlerin geçişi geçici olarak durdurulmuştu. Kaymakamın ilçeden ayrılması ile tankerler yeniden geçmeye başlayınca Domaniçliler yeniden tepki göstermeye başlamışlardı.

Her olayın ardından tankerler yenilenecek denilmesine rağmen sadece kaportası boyanarak ilçeden geçirilmesi yapılan denetimlerde ortaya çıkmış ve defalarca cezalar kesilmiş ancak verilen sözler bir türlü tutulmadığı için Domaniçlilerin tepkisini toplamıştı.