Türkiye’de İlk Kez Domaniç’te Görülen Tırtılların Türü Belirlendi

Türkiye’de ilk kez Domaniç Dağında kayın ağaçları ile kaplı ormanlık alanda görülen  tırtılın ‘Calliteara pudibunda’ türü olduğu belirlendi.

Geçen 25 Eylül’de, İnegöl- Domaniç karayolu kenarındaki kırsal Tahtaköprü Mahallesi’nde kayın ağaçları ile kaplı 5 hektar ormanı istila eden binlerce tırtıl ağaçlara zarar verdi. Tırtılın ‘Calliteara pudibunda’ türü olduğu belirlendi.

Bölgede inceleme yapan İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri, ağaçların gövdesi ve dallarına zarar veren tırtıllardan numune aldı. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü de tırtıl istilası üzerine özel ekibi bölgeye gönderdi.

Numunelerin laboratuvar incelemesi sonucunda, ağaçların yapraklarını yiyen tırtılların, özellikle Danimarka ormanlarında yaygın olan ‘Calliteara pudibunda’ türü olduğu belirlendi.

Türün sadece yapraklara zarar verdiği tespit edildi. Ormanlar için önemli bir tehdit olmadığı ağaçların sadece yapraklarına zarar verdiği gelişimine zarar vermediği öğrenildi.
Avrupa’da yaygın bir kayın zararlısı olan ‘Calliteara pudibunda’ tırtıl türü, kanat açıklığı 4-6 cm arasında olan bir kelebek.
Larvaları yapraklarla beslenerek ağacı yoğun olduklarında yapraksız bırakıyor.

Ekonomik zararı ise oldukça düşük.