Hayme Ana Törenleri Baharda Olmalı

Domaniç’in Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri bilindiği gibi her yıl Eylül ayının ilk haftasında yapılır.

Neden mi?

Çünkü Kayı Obası, yaylak olarak kullandığı Domaniç’i bu ayda terk eder, Kışlak olarak kullandığı Söğüt’e geri döner de ondan.

Söğüt bizden bir hafta sonra muhteşem bir tören ile Göç Şenliklerini Söğüt’te kutlar. Çünkü Tarihe 600 yıl damgasını vurmuş Kayılar, Söğüt’e gelmişlerdir.
Dikkat edelim! Geleni kutluyorlar.

Malumunuz memurumuz 657’ye tabi görüş belirtemez yorum yapamaz. Gerçi son yıllarda bu yasa sıkça delinir oldu da…

İlçemizde görev yapan ve Domaniç’i Domaniçlilerden daha çok seven, daha çok sahip çıkan ve Domaniç için daha çok çalışan bir memurumuz: “Domaniçliler, niye Kayıların Domaniç’e gelişini değil de gidişini kutlarlar” diye sorgulayınca bizim de kafamız dank etti. Domaniçliler ya hain ya da kandırılmış. Sanki Kayılar düşman, Eylül ayında da Domaniç’i işgallerini kaldırıp gidiyorlar da Domaniç’te işgalden kurtuluşunu kutluyor. Ya da birileri bizi iyi kandırmış.

Araştırdık. Eskiden güreşler daha kapsamlı daha büyük katılımlarla kutlanırken Göç şenlikleri daha sönük geçmiş. Sonra ne olduysa olmuş Baharda ki güreşler yok olmaya yüz tutarken Kayıların Söğüt’e göçü daha görkemli kutlanır hale gelmiş.
Hiçbir değerine sahip çıkmamakla ünlü ilçemiz halkı da seyrediyor.

Biz Diyoruz ki; Eey Domaniç’i seven, sahip çıkan Domaniçliler. Gelin Göç Şenliklerini Bahara Alalım. Kayıların Domaniç’ten gidişini değil gelişini şenlik hailine getirelim. Üstelik Anaların Anası Hayme Anamızın türbesinin başında Anneler gününü kutlayalım. Doğru olan da biz Domaniçlilere yakışan da budur.

Domaniç Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni: Mustafa YİĞİT