YEREL DE İTTİFAK SEÇMENİ KÜSTÜRMEZ Mİ ?

İttifak sözcüğü ilk defa son genel seçimlerde lugatımıza girmişti.
Eskiden seçimlerde tek başına yeterli oy alamayan siyasi partiler, bir birleri ile koalisyon yaparken son seçimler de bunun adı ittifak oluverdi.

Adı ne olursa olsun, sonuçta iki parti çeşitli pazarlıkların ardından daha önce bir birlerine yaptığı saldırıları, suçlamaları, attığı iftiraları, halk diliyle ‘tükürdüklerini’ yalar ve birlikte siyaset yapmaya başlarlar. Bunun adına da, ittifak ve ya koalisyon derler.

İşin içine çıkar girdimi ne onur kalır ne gurur. Kaba kaba atılan sözler bir bir yutulur.

Yukarıda ki ittifak, genel seçimlerde ki ittifak belki bir şekilde toloride edilir de yerel de nasıl olacak?

Bizim halkımız siyasi liderlerinin aksine, tuttuğu partiyi ölümüne tutar. Kendi acından ölse de kendini bu duruma düşürenin partisi olduğunu anlasa da aslı ideolojisinden vazgeçmez, partisine olan desteğini çekmez, liderinin her sözünü, ayet gibi, emir gibi alır başının üstüne koyar.

Sadece yerel seçimler de bu iş değişir. Yerel de halk, partisini ikinci plana atar, atabilir.

Peki, siyasi lideri yerel de ittifak diye. Seçmeninin ilinde ilçesinde aday göstermiyorsa ne olacak.

CHP ile İYİ parti anlaşırlarsa illeri kendi aralarında bölüşecekler. Örneğin İYİ parti CHP’ye Antalya da aday gösterme diyecek CHP’de bunu kabul edecek. Peki, Antalyalı seçmen kendi sevdiği belediye başkanını elinden alan kendi partisine ne der.
Her seçim de 5-0, 4-0 Ak partiden vekil çıkaran Kütahyalı Ak Partili, partisi İlinden aday çıkarmazsa Ak Partili seçmen buna ne diyecek? MHP’li seçmen Ankara da adayına oy vermeyecekse liderine nasıl bakacak.
Bu yerel de ittifak konusu pek etik gibi gelmiyor bize. Liderlerin seçmenlerini satması, kendi çıkarları için seçmenini harcaması gibi geliyor bize. Bu arada Ak Parti ne il de ne ilçelerde hala adayını belirlemedi. Yoksa Ak Parti Kütahya’yı unuttu mu ?