YEREL GAZETELER BATIRILIYOR. NE DERSİNİZ ?

Gazeteler çıktığı günden beri, halkının gözü kulağı olmuştur.
Gazeteler çıktığı günden beri, idarecilerle halkın arasında köprü olmuştur.
Gazeteler çıktığı günden beri, bilenin bildiğini bilmeyene aktaran olmuştur.
Gazeteler çıktığı günden beri, çevrede olan biteni en doğru şekilde halkına duyuran olmuştur.
Gazeteler çıktığı günden beri, halkının ve idarecilerinin yolunu açan olmuştur.

Gazeteler çıktığı günden beri, gazeteyi çıkaranların fedakârlığı ile çıkartılmıştır.
Dünyada gazetelerin girdiği tüm ülkelerde, bilgilinin paylaşımından ötürü halk uyanmış, bilim ve bilgi arttıkça refah düzeyi yükselmiş. İdareciler, daha çok çalışır, çalışırken de daha dikkatli olmak zorunda kalmıştır.

Halkın ihtiyacı olan hizmetler halka en doğru şekilde, iletilmiştir çünkü basın aynı zamanda halkın denetim gücünü artırmıştır.
İşte bu yüzden bizim ve bizim gibi ülkelere basın, çok çok geç girmiş. Dolayısıyla da halklarımız komşu ülkelerden daha geç gerçekleri görme imkânına kavuşmuştur.
Basın son günlerde yine kan ağlıyor. Kazanılmış haklarını bir bir kaybediyor. Zamanında halkın desteklemediği basın, ayakta kalsın diye ihaleler daha şeffaf ve kontrol edilebilir olsun diye demokratik idarecilerin devlet eliyle verdiği destekler (Kaymakamlık, Belediye, Milli Eğitim, Orman İşletme, İlçe hastanesi, Karayolları gibi devlet kurumlarının ihale ilanları ) ya, devlet eliyle kaldırılıyor ya da işgüzar müdürler tarafından dalavere ile el altından hallediliyor.
Kısacası basın, sırtına yüklenen maddi baskıların altında, ayakta kalabilmek için İhale ilanları ve reklamla bastırılıyor batırılıyor.
Gazeteciler, gazetelerini ayakta tutmak için her türlü fedakârlığı yaparak meslekleri dışında işlerle uğraşmak zorunda kalıyor.
Gece uykusundan kalkıp her türlü habere koşturan, işlerin doğru yapıldığını denetlemek ve halkına gerçekleri anlatabilmek kul hakkına sahip çıkabilmek için çalışırken hak hukuk meselesinde duyarlı halka da bir sorumluluk düşüyor.
Ya gözümüz kulağımız olan basın ayakta kalmak için destekleriz ya da basının batırılmasına göz yumarız. Ne dersiniz ?