Gaziantep İş Dünyasına Domaniç’i anlattılar

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın, oda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ziyaret ettikleri İpekyolu’nun başkenti Gaziantep’in iş dünyasına Tavşanlı, Emet, Domaniç ve Kütahya’yı ekonomik ve tarihi değerleriyle anlattılar.

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleriyle, İpekyolu’nun Başkenti olarak anılan Gaziantep Sanayi Odasını ziyaret ettiler. İhracatta Türkiye’nin 6. İli olan Gaziantep iş dünyasına, bölgemiz hakkında bilgiler vererek, yatırım imkanlarını anlattılar. İşdamlarına yatırım ve bölgemiz kalkınmasına katkı için davet ettiler. Gaziantep’in çalışmalarını incelediler.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Tavşanlı heyetine ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi.

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın da, Gaziantep işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Kütahya –Tavşanlı ilçemiz iç ege bölgesinde 75.000 yerel 250 bin çevresel nüfusuyla, Kütahya coğrafyasının % 35 lik bölümünün ekonomik ticari ve iktisadi yapısına yön vermektedir. Lokasyon olarak Metrepol şehirlerimize 350-400 km lik mesafede, İstanbul –Ankara İzmir-Antalya gibi illerimize ulaşım yakınlığı ve avantajı ile ulaşabilir konumda olduğumuzdur. Bununla beraber 20’nin üzerinde yeraltı maden kaynakları 160 dereceye varan jeotermal kaplıca su kaynaklarının sağlık turizmine yaratacağı çeşitlilik ile adeta bu sektördeki ülke turizmine katma değer katacak birçok fırsatı beraberinde barındırmaktadır.
Sanayinin çok çeşitli dallarında kullanılan stratejik olma özelliği ile Dünya rezervinin % 70’iTürkiye’de Türkiye’nin de % 70’i Kütahya – Emet’te bulunan zengin Bor madeni rezerviyle yer altı kaynaklarımızdaki alternatif değerlerimizin ekonomiye katacağı önemli bir kaynaktır. Yedi cihana hükmeden Osmanlının kuruluşuna ev sahipliği yapmış ,tarihimizde şehzadeler şehri olarak bilinen Kütahya-Tavşanlı- Domaniç ve bölgemiz … “Ey oğul ! Ana yurttan ayrılalı yıllar geçti.Deli rüzgarlar önünde oradan oraya savrulduk. Beylik Otağını kurduğumuz şu yaylalar artık son durağımız son konağımız olsun diyerek,”oğlu Ertuğrul Gaziye dua eder, . Cihan devletinin anası yiğit Türk kadınının sembolü devlet anamız Hayme Ana. Hayme anamızı, Mezarı – Türbesi asırlarca yaşadığımız coğrafyada Domaniç’te –Tavşanlı’da kalbimizde yaşatıyoruz.
Tarihi-kültürü ve ekonomik değerleri ile sanayileşmeyi istihdam ile birleştirip geleceğimizi istikrarlı bir yapıya kavuşturacak Program ve projeleri hedefimiz olarak belirleyip; Gaziantep –Kayseri gibi ülke sanayisine rol model olmuş yatırımcı desteğinide görmek istiyoruz. Kütahya ve bölgemizde katma değeri yüksek avantaj yaratacak yeraltı – yerüstü kaynaklarımız var . Bizlere yatırım ve sanayileşmede katkı vermeye davet ediyoruz ve bekliyoruz. Diyoruzki biz artık işin bittiğine bakmak istiyoruz..Tekrar sizin nezdinizde STK başkanlarımıza ve Gaziantep iş dünyasına teşekkür ve şükranlarımızı iletir selam ve saygılarımızı sunuyorum” dedi.

GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhan Sağım, Yönetim Kurulu Üyeleri, Melike Yüksel, Hakan Aslansoy, ile Genel Sekreter Kürşat Göncü’nün de hazır bulunduğu ziyaret sonunda karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.