Vali Toraman, “Bu Toprakların İnsanına Hizmet Edecek Olmanın Mutluluğunu Yaşıyorum”

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ilçe ziyaretlerine İlçemizde devam etti.

Vali Dr. Ömer Toraman’ın Domaniç ilçesindeki ilk durağı Hayme Ana Türbesi oldu.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi, “Devlet Ana” diye anılan “Hayme Ana”yı kabri başında ziyaret eden Vali Dr. Ömer Toraman’a Domaniç Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ile ilçe protokolü eşlik etti.

“BU TOPRAKLARIN İNSANINA HİZMET EDECEK OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”

Vali Dr. Ömer Toraman Hayme Ana türbesi hakkında bilgiler alıp dua ettikten sonra anı defterine: “Tarih ve kültür şehri Kütahya’mıza Vali olarak atandıktan sonra güzel ilçemiz Domaniç’te merhum Hayme Ana’yı ziyaret etme bahtiyarlığına eriştik. Bölgenin ve ardından Rumeli’nin Türk ve İslam yurdu olarak imar ve inşasının başladığı topraklarda bulunmaktan, bu topraklarda yaşayan vatandaşlarımıza hizmet edecek olmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayım. Ecdadımıza layık olabilmek temennisiyle başta Hayme Ana olmak üzere onun soyundan gelen bütün tarihi şahsiyetlere minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.” ifadelerini yazdı.
Hayme Ana Müzesi’ni de gezen Vali Dr. Ömer Toraman her yıl Eylül ayının ilk haftası Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri’nin yapıldığı tören alanını da inceleyerek Kaymakam Hasan Raşit Taşkın’dan bilgiler aldı.

DOMANİÇ HAKKINDA KAYMAKAM HASAN RAŞİT TAŞKIN’DAN BİLGİLER ALDI

İncelemelerinin ardından Domaniç Kaymakamlığına geçen Vali Dr. Ömer Toraman, Domaniç Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın’ı ziyaret etti.

İlçe hakkında bilgiler veren Kaymakam Hasan Raşit Taşkın, “İlçemizin bazı köylerinde ceviz bazı köylerinde ise nohut ve çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son yıllarda üretimin arttığını söyleyebiliriz. Tatlı su tesisleri üretime kazandırılmış alabalık tesisleri kurulmuştur. Toplam 2 bin 164 tonluk üretim kapasitesine sahip 14 alabalık tesisimiz faaliyettedir. 30 bin 100 adet meyve ağacımız mevcuttur, bunun 26 bin 200’ü ceviz ağacıdır. Gelir getirici tür ağaçlandırmalarda 2018 yılında 12 milyon 554 bin 819 lira iş hacmi oluşmuş, 8 milyon 556 bin 590 lira da kar elde edilmiştir. Hayvancılık noktasında 2018 yılı itibariyle 7 bin 900 büyükbaş, 13 bin küçükbaş ve 35 bin adet kanatlı hayvan bulunmaktadır. 24 bin 500 hektar verimli ormanımız var. Orman arazimizin yüzde 68’ini teşkil ediyor. Toplam orman arazimiz 38 bin 353 hektardır. İlçemizde 4 adet fabrika faaliyet göstermektedir” ifadelerini kullandı.
Ziyarette İlçe Jandarma Komutanı Ali Çelik ile İlçe Emniyet Müdürü Adil Ahmet Köse de yer aldı.

DOMANİÇ BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Vali Dr. Ömer Toraman kaymakamlık ziyareti sonrası Domaniç Belediye Kültür Evi ile Domaniç Belediyesini ziyaret etti.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ile makamında bir süre görüşen Vali Dr. Ömer Toraman’a Domaniç Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın, İlçe Jandarma Komutanı Ali Çelik ile İlçe Emniyet Müdürü Adil Ahmet Köse eşlik etti.

İlçede tamamlanan ve devam eden çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Vali Dr. Ömer Toraman’a günün anısına “Domaniç Keyfiyesi” takdim ederek renklerinin anlamı ve kullanımı hakkında da bilgiler verdi.

Vali Dr. Ömer Toraman, Domaniç’in tarihi ve kültürel zenginliği kadar doğal güzelliğine de hayran kaldığını ifade etti.

Ziyaret, karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.