Erbaş, ‘Domaniç yolunu Bursa’ya bağlayalım’

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya-Gediz karayolunda yapılması planlanan tünele harcanacak olan 600 milyon TL’lik yol yatırımının Domaniç-Bursa karayolunda kullanılmasını istedi. Erbaş, Domaniç İlçe Stadyumu ve Kredi Yurtlar Kurumu yurdu konularını illeti ve Domaniç’e Fen Lisesi talebinde bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’dan Kütahya-Gediz karayolunda yapılması planlanan tünele harcanacak olan 600 milyon TL’lik yol yatırımının Domaniç-Bursa karayolunda kullanılmasını isteyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, bu projenin gerçekleşmesi durumunda Kütahya’nın makus talihini yenerek yatırımcıların uğrak mekanlarından biri olacağına dikkat çekti. Erbaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın da katıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz aldı. Burada mevcut yatırımlar hakkında Bakan Turhan’dan isteklerini sıralayan Milletvekili Erbaş, “2018 yılında Kütahya’nın toplamında 951 milyon TL’lik karayolları yatırımı var. 228 milyon TL’lik gerçekleşme ve bunun 148 milyon TL’si ödenmiş. Şimdiye kadar yaptığınız çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

 

GEDİZ YOLU YERİNE DOMANİÇ YOLU YAPILSIN

“Kütahya konuşmaya başlayan herkes için 4 vilayete yakın olarak söylenir” diyen Erbaş, “Bunlar Bursa, Ankara, Antalya ve İzmir’dir. Bunların içinde en önemli güzergâhlardan biri de Domaniç’tir. Bizim için tarihi bir özelliği vardır. Osmanlı’nın ilk kuruluş yeri ve Hayme Ana’nın yaşadığı yerdir. Her yıl 2 Eylül’de büyük şenlikler yapmaktayız. Tavşanlı-Domaniç arasındaki kalan 11 km’lik yolun duble yol haline getirilmeli. Domaniç’ten İnegöl’e yani bizleri Bursa’ya ticari olarak bağlayacak yol şuanda Kocayayla mevkiinden geçiyor. Yüksek rakımda olan Kocayayla’da özellikle kışın karayollarımız bu yolu açık tutabilmek için ciddi yol masrafları yapmaktadır. Gediz yolu üzerindeki 3,7 km’lik yerde harcamak istediğiniz bu bütçeyi, eğer Kocayayla’yı geçmek için kullanırsak ticaret olarak da, turizm olarak da Kütahya’ya çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Mutlaka sizleri bu yoldan Bursa’ya götürmek isteriz. Dünya’nın en güzel tabiat harikalarının olduğu yol diye iddia ediyoruz. Aynı zamanda Bursa ve İnegöl’deki organize sanayi bölgelerindeki aşırı doluluk ve oradaki metrekare fiyatlarının neredeyse 400-500 dolarlara ulaşmasından dolayı Kütahya, Tavşanlı ve Zafer Osb’leri cazip alan haline gelmiştir. Çünkü bizde fiyatlar 15 TL ila 100 TL arasında değişiyor. Ama yatırımcılar için olmazsa olmaz şart ulaşımdır. Bizi eğer Bursa’ya bağlarsanız, batı illeri arasındaki göç veren tek il olan Kütahya’yı kurtarmış oluruz” diye konuştu.

İLÇE STADYUMU VE KYK BAKANA İLETİLDİ

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Gençlik ve Spor Bakanlığı komisyonunda Domaniç İlçe Stadyumu ve Kredi Yurtlar Kurumu yurdu konularını Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na dile getirdi.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, konuşmasında, “Domaniç İlçemizin stadyumu, Pazarlar İlçemizin Stadyumu ve Dumlupınar İlçemizin Stadyumu maalesef kullanılamaz haldedir. Buralara yatırımlarınızı bekliyoruz. Kredi Yurtlar konusunda çok sıkıntılı değiliz 5883 talebin 5770’ini karşılamışız. Yani %97 civarındayız. Hepsi olsun bundaki başarı birazda YÖK’ün az öğrenci göndermesinden de kaynaklanıyor. DPÜ %67 doluluk oranı ile çalıştığı için bu başarı sizin değil de DPÜ ve YÖK’ün oluyor. Ama bu gayretleriniz içinde teşekkür ediyoruz” dedi.
Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, açıklamasında, “Ahmet Erbaş vekilimiz, Domaniç’imizin sorunlarını dile getirmeye devam ediyor. Yollardan sonra bu kez Sayın Spor Bakanımıza Domaniç futbol sahasının sorunlarını iletti. Bizzat arayarak KYK yurdunun yapılacağının müjdesini verdi. Demek ki takip eden çalışan vekil olunca oluyormuş. Kendisine teşekkür ederim. Allah razı olsun” dedi.

DOMANİÇ’E FEN LİSESİ TALEBİ

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş Milli Eğitim Bakanlığı Bütçe Komisyonu toplantısında Domaniç’e Fen Lisesi talebinde bulundu.
MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş komisyon toplantısında söz alarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Kütahya eğitimi hakkında bilgiler verdi.

Erbaş konuşmasında, “Öncelikle seçim bölgem olan Kütahya ilimiz ile ilgili bir hususu vurgulamak istiyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden aldığım bilgilere göre Kütahya’mızda derslik ve öğretmen sorunumuz yok denecek kadar az durumdadır. Bunun için şahsınız nezdinde Bakanlığınıza teşekkür ederim. Ancak geçen yıl Liselere Geçiş sınavında Türkiye 1.’si çıkaran Kütahya’mızda İl merkezinde 1, ve 13 ilçeden sadece 3’ünde 1’er tane olmak üzere toplam 4 tane Fen Lisesi mevcuttur. Biz bu sayının artırılmasını, Emet, Domaniç, Altıntaş gibi büyük ilçelerimize de 1’er adet 1’er Fen Lisesi açılmasını talep ediyoruz.” dedi.