AVRUPA’DAN ALACAĞIMIZ DERSLER

Bu haftaki yazımda ne yazsam ne yazmam gerekli diye düşünürken internet de tur atıyordum ki neler neler var. Hayret içinde kalmamak elde değil inanın…
13 Kasım Dünya Kalite Günü imiş.
-Müslümanmısın? Diye
Karşımızdaki insan soracak olsa…
-“Elhamdülillah Müslümanım” der.
Dövmekten beter ederiz adamı orası kesin.
Tüccarlarımız zanaatkarlarımız abdestinde namazındadır, amma ticaretin ürettiği malzemenin hilesininde alasını bilir, milleti nasıl kandırır onların sırtından nasıl fazla kar ederim derdine düşer.
Bizim dinimiz her yerde ve her ne durumda olursa olsun dosdoğru olmayı emretmez mi?
Ama biz her zaman hileden Ali cengiz oyunundan vazgeçmeyiz.
Ne hikmetse yine Avrupa Yine BM bize ders veriyor ürettiğini kaliteli üret diye emrediyor ve bizde bunu Paşa Paşa kabul ediyoruz.
16 Kasım Uluslararası Hoşgörü Günü,
17 Kasım Dünya Komşular Günü imiş de haberimiz yokmuş. Ya bi soru aklıma takılıyor dilime dökülse mi dökülmese mi bilemiyorum artık. Dökülse bi dert dökülmese bi dert…
Yine Avrupa bize bir şeyleri hatırlatıp bize ders vermek derdinde mi demeden de edemiyorum. Ne kadar acı… Ya biz onlarca devlet bi o kadar da İmparatorluk kuran çağlar açıp kapayan medeniyeti medeni olmayı başkalarına öğretirken bu duruma ne zaman geldik. Haberi olan varmı? Ayrıca ilk uçuş denemesini Wright Kardeşlerin 1871 yılında yaptığını bize öğretmeye çalışan ilk ve orta öğretim müfredati Hazerfan Ahmet Çelebi’yi ve ondan önce de bu denemeyi yapan Abbas Kasım İbn-i Firnas’I her nedense bizlere unutturmayı yeğliyor. Şunu hiç unutmam Rahmetli dedem ilk insanın ve ilk Peygamberin Hz Adem (A.S.) olduğunu anlatmış idi iyi biliyorum. Galiba ilkokul 5.sınıfa gidiyordum öğretmenimiz bize evrim teorisini anlatmışdı. Meğersem biz maymunlardan türemişiz de… Haberimiz yokmuş. Ne kadar saçma bir düşünce içersine düşmüşüm ki dedemi Cahillik ile suçlamıştım. İlk mikrop terimini Antonie Van Leuvenhook kullandı diye adını zoraki telaffuzetmeye çalışırken.. Ondan 200 yıl önce Şu İnciden daha değerli İstanbul ‘u Fethi Eden Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet ‘in Hocası Akşemseddin bulmuş da yine bize sonradan öğrenmek kısmet olacakmış. Demek ki bütün icatlarI keşifleri Avrupalılar yapmış. E o zaman en doğrusu şu olsa gerek Avrupa ,BM demiş ya.. Hoşgörü ve dostluğu Komşuluğu da biz onlardan öğreneceğiz. Başka çıkar bi yol görünmüyor demekki… Avrupa bize komşuluğu ve komşuluk adabını nasıl öğretecek? İşte onu çok merak ediyorum. Ya arkadaşIm; biz evimizde ne varsa kapının onunde bi sofra bezinin içine sererek buyur edenleriz. Evde pişeni komşununda burnuna da kokmuştur deyip çocuklar ile birlikte bi tabak komşuya yollayan insanlarız. Komşumuzun Düğünü Derneği varsa aylar öncesinden sanki düğün dernek bizim evde olacakmış gibi hazırlık yapanlarız. Ha bide cenazesi varsa soluğu onun evinde alır her işine koşar canımızı dişimize takar misafirlerini en iyi şekilde biz ağırlarız. En önemlisi de hanemize misafir geldi ise düğün bayram bilir evimizde olanı tenceremizde kaynayan aşı çoluğumuza çocuğumuza yedirmez misafirimize ikram ederiz. O zaman şu soruyu da sormadan edemeyeceğim Avrupa ve BM ler bize komşuluğu ve hoş görülü olmayı nasıl öğretecek? Bileniniz Var mı?
Biz hoş görüyü önce inandığımız dinin Peygamberi Hz Muhammed (SAV) den ve onu gören onunla yaşayan Ashabından ve Atalarımızdan öğrendik.
Yine de 16 Kasım Uluslararası Hoşgörü Günü’müz ve 17 Kasım Dünya Komşular Günü’müz Kutlu olsun.
Maazallah Avrupa’dan eksik kalırız ve onlar bizleri içlerine almaz kabul etmez bu koskocaman dünya da yapayalnız kalırız. Kısmeti kapalı gençkız gibi evde kalırız da bizi beğenip de almazlar. ..
Kalın Sağlıcakla. ..