Kasap, “Domaniç’te su ve çevre tehlikesi hat safhada”

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap Domaniç Millî Parkı’nda bakır madeni çıkarılmasından dolayı su tehlikesi ve çevre tehlikesinin hat safhada olduğunu belirtti.

CHP Kütahya Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya ilinin sağlık altyapısı ve çevre sorunları hakkında TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alarak bölgede yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı.

Kasap, Kütahya’nın sağlık hizmeti alanında yaşadığı sorunların diğer tüm illerde olduğu gibi çığ gibi büyüdüğüne dikkat çekerek şöyle dedi:

“Kütahyalı vatandaşlarım hekim azlığı ve hastanelerin yatak kapasitesinin yetersizliğinden dolayı çevre komşu illere gitmek zorunda kalıyorlar. Bu durum kabul edilebilir değildir. Kütahya’nın birçok ilçesinde uzman doktor eksikliği vardır; hastalar bu yüzden Eskişehir, Uşak, Bursa, Balıkesir, Afyon’a kadar gitmek zorunda kalıyorlar. Düşünün ki, 600 bin insanın yaşadığı bir ilde 1 kadın doğum uzmanı ve 1 göğüs hastalıkları uzmanı var, diğer branşlarda da eksiklikler mevcut. Aylarca Kütahya’da bir tek kadın doğum uzmanı mevcuttu. Doktorsuz da insanların nasıl yaşayabildiğini gördük, çağ atlayan Türkiye bu olsa gerek”

Kasap, ayrıca Kütahya şehir hastanesi inşaatının durmuş durumda olduğunu ve hastane inşaatının yılan hikayesine döndüğünü belirterek, 10 yıldır Kütahya’ya hala bir hastanenin yapılamadığını söyledi.

Kasap, Kütahya’da Sağlık Bilimleri Üniversitesinin kurulduğunu ancak, bölgede bir tıp fakültesi hastanesinin olmadığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye sağlıkta çağ atladı deniyor. Artık hastane kuyrukları bitti deniyor. Ancak tüm hastaları 182’ye mahkum ettik. Kuyrukları kaldırmıştık ancak o kuyruklar şu anda telefonda. Artık hastane kuyruğu bitti, şu anda evde kuyruk bekliyoruz. Bunun sorumlusu şuan ki iktidardır. “Kriz yok.” denilen bir dönemde hastanelerde şu anda Sağlık Uygulama Tebliğindeki fiyatlar uygun olmadığı için ameliyatlar yapılamaz hâle geldi. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Başta Kütahya’da sağlık hizmeti alanında yaşanan sorunları ve güncel konuları paylaşmak için Sağlık Bakanının dan randevu istedik, ancak bir buçuk aydır Sağlık Bakanlığı randevu talebimize cevap vermedi. Bu tutumu esefle kınıyor, Kütahya’nın sağlık alanında yaşadığı sorunların çözümü için mücadele etmeye devam edeceğimi tüm Kütahyalı vatandaşlarımın bilmesini istiyorum.”
Kasap son olarak Kütahya’nın sağlık alanında yaşadığı sorunların dışında çevre sorunlarıyla da boğuştuğuna dikkat çekerek şöyle dedi: “Tunçbilek Termik Santrali bacasından zehir saçıyor, 2019’a kadar hiçbir şey yapılamayacağı söyleniyor. Bölgede kanser oranı çok ciddi düzeyde yükselmiş vaziyette. Arıtma tesisleri yeterli düzeyde çalıştırılmadığı veya çalışmadığı için Porsuk Barajı’nda Sofca’da binlerce balık ve kerevit tamamen öldü. Ayrıca Domaniç Orman İşletmesinde yıllardan beri her yıl 50-55 bin metreküp ağaç kesilmekteyken bu sene bu rakam 100 bin metreküpe çıktı. Domaniç Millî Parkı’nda bakır madeni çıkarılmasından dolayı su tehlikesi ve çevre tehlikesi çok hat safhada. Kütahya bunu hak etmiyor. AKP iktidarı Kütahya’ya üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçmeli. “