CUMHURİYET VE KIZILAY

Sonbahar sonbahar dedik gözümüzü açtık kapattık. Bi bakmışız ki onu da yarılamış hatta bitirmişiz. Siz hiç bi şey anladınız mı?
Vallahi ben hiç bi şey anlamadım. Biz mi zamanı yönetiyoruz? Yoksa zaman mı bizi Kendine köle yaptı? İşte bunu anlamak her yiğidin harcı değil. Ben anlayamadım doğrusu. .. Biz yine de yepyeni bir haftaya tertemiz bi sayfaya Besmele çekip başlayalım İnşallah. Bu hafta güzellikler ile dopdolu inanın… 1. Dünya Savaşı ‘ndan yeni çıkmış üzerine Kurtuluş Savaşı ile yorgunluğunun üzerine katmer katmer yorgunluk eklemiş Bir Ulus ‘u, Bir Milleti yeni ufuklara yelken açsın umutlarını kat ve kat arttırsın diye yepyeni bir hayatın başlangıcının son virajı Cumhuriyet’in ilan edilişinin 95. yıldönümünün kutlandığı güzel ve özel bi gün… 29.Ekim Cumhuriyet Bayramı ‘mız Kutlu olsun. Daha nice yıllar bu büyük çatı altında Türk’ü ile Kürt ‘ü ile Lazı’yla Çerkez’iyle tek devlet tek millet anlayışı çerçevesinde yaşamayı umut ediyorum. Cumhuriyet adı üzerinde Krallığı zorbalağı tekelliği inkar edip halkın kendi kendini yönetmesine denir. Ha var mı eksiklik? Var tabiki de… Asıl mesele eksik ve fazlalığı sorgulama değil eksik olan ne varsa ve hatalarımızı görerek bi daha yapılmaması için kararlı olup daha uygar müreffeh bi toplum çabası içersine girebilmektir. 2. Olarak daha Cumhuriyet nasıl bir millete Hayat olup, can olup ayağa kaldırmış ise 29.Ekim -4.Kasım tarihleri arasında kutlanılan “Kızılay haftası” da o milletin temel direği vatandaşlarına kanla canla malla da olsa birbirine yardımcı olup bir olmayı diri olmayı öğretmektedir.
Kızılay hepimizce malumu tekrar anlatmaya gerek yok sanırım. Temeli 1868 yılına dayanan Türk Kızılayı: Ülkemizde olsun yada Başka ülkelerde olsun savaş yada doğal afet durumunda zarar gören dil, din, ırk gözetmeksizin yardıma muhtaç insanlara temel ihtiyaçlarının acil olarak karşılanması amacından bir saniye bile ayrılmamıştır. Velhasıl kelam Bu iki nadide güzelliği kimseyi kırmadan incitmeden çevremize öğretmeyi yaşatmayı vazife bilip öyle hareket etmeliyiz. Bi de şu konuya değinmeden de edemeyeceğim.
Malumumuz 31 Mart 2019 Yerel Şeçimleri moduna girmiş bulunmaktayız. Küskünlüğün kırgınlıkların olmadığı ilçemizi ve malum tek beldemiz olan Çukurca Beldemizi ayrıca mahalle ve köylerimiz muhtarlarını seçeceğimiz dostluk üzerine kurulu seçimleri yaşamayı umut ediyorum. Domaniç olarak bizim tek amacımız olmalı şeçimden seçime akıllarına getiren bürokratlara inat tek amacı ve gayesi Domaniç olacak Başkan ve Muhtarları seçip ne olursa olsun onların arkasında tek Vücut olmaktır. Ve adaylarımıza tek istirhamımız alacağınız maaşları düşünmek yerine ben doğduğum büyüdüğüm bu topraklara nasıl hizmet edebilirim düşünce ve fikirde olmaları. Eğer gerçekten bu ideolojinin içinde kendilerini hissediyor iseler Kolları sıvayıp çalışmalara başlamalarını tavsiye ediyorum. Ama bu düşünce ve fikirde değil iseler o zaman bu er meydanına çıkmamalarının ilçemiz ve köylerimiz için daha yararlı olacağını düşünüyorum.
Zaman hizmet zamanı emek zamanıdır.
Boş boş durup seyretme zamanını çoktan Geçmiş bulunmaktayız. Bütün adaylarımıza ve aday olmayı düşünen herkese kolaylıklar diliyorum. Kolay Gelsin Aziz Milletimin Domaniç ‘imizin nadide İnsanları.
Rabbim İnanç ile Özgüven ile doğru yoldan ayrılmadan hizmet etmeyi nasip etsin.
Allah yar ve Yardımcınız olsun.
Her ne Sürç-i Lisan ettikse Afola. ..
Kalın Sağlıcakla.