1 SIFIR DAHA MI ATSAK !?

Dünya da parasından en çok sıfır atan ülke hangisi bilir misiniz?

Hitler Almanya’sı tüm komşuları ile savaş halindeydi. Hitler, Avrupa da ki komşularının topraklarına göz diktiği gibi, tüm dünyayı da tehdit ediyor, Dünyayı kendisinin liderliğinde Almanya yönetsin istiyordu. Bunun için de elinde çok güçlü bir ordu ve son derece kaliteli bilim adamları vardı. Askeri teçhizat için müthiş silahlar, araçlar üreten Alman bilim adamları, girdikleri savaşlarda ortalığı bir birine katıyor, koca koca orduları Askeri dehaları sayesinde yeniyorlardı…
Almanya, sadece ‘savaş’ için üretiyordu. Toplar tüfekler, tanklar uçaklar derken ülkede de hızlıca bir açlık yokluk yoksulluk baş göstermeye başladı. Tarım bitmiş üretim sıfırlanmıştı. Memlekette tarımda çalışacak erkek bile kalmamıştı.
Üretimin olmadığı yerde ne olur. Devalüasyon (Karşılıksız para basarak paranın değerinin düşürülmesi)
Almanya da oturduğumuz evlerden birinin sahibi yaşlı bir bayandı. Kocasını savaşta kaybetmiş yokluğu yoksulluğu görmüş Bayan Gerdhurd, sık sık savaş yıllarını anlatırdı. Bir küçük ekmekçik 10 Milyon marka alınıyormuş.
Hitlere tek başına güç yetiremeyen devletler, yanlarına Rusları ve Amerikanları da alarak Almanya’yı yerle bir ettiler 1945’li yıllarda.
Ruslara Bağlı Doğu Almanya ve Amerikanlara bağlı Batı Almanya olarak Almanya ikiye bölündü.
Almanlar, akıllı insanlar. Çok sayıda bilim adamları ve düşünen beyinleri var. Savaşta yapılan hatalarının üzerine yeni bir politika geliştirerek üretime dayalı daha hümanist bir devlet kurdular. Paralarında 12 sıfır atarak üretimle başlayan yeni devlet kısa sürede dünyanın en süper, en modern, en zengin ülkesi oluverdi.
Biz coğrafi olarak ta, sayı olarak ta Almanlardan çok daha iyi konumdayız. Atatürk gibi bir deha da Osmanlıdan devraldığı Türkiye’yi kısa sürede ne hale getirmişti. İsraf ve ithal esaslı politikadan vaz geçip paradan da bir sıfır daha atıp üretime dayalı bir politika ile ‘Ya Allah desek’ 2 yılda toparlarız.
Daha önce paramızdan 6 sıfır atmasaydık bu gün bir dolar 5 milyon 650 bin lira olacaktı. 6 sıfır attı 5 lira 65 kuruş oldu. Şimdi bir sıfır daha atsak 1 Dolar 56 buçuk kuruş olacak. Ne derseniz. Lüksten vaz geçer mi bizim politikacılar?