KÜSAD’TAN DOMANİÇ’E GELEN HASAT

Kütahya’da faaliyet gösteren Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) tarafından hazırlanan “Kuruluşun Beşiği Domaniç” isimli sosyal sorumluluk projesi sergilenmeye devam ediyor.

Bu proje Domaniç’imizin tanıtıllmasına katkı sağlıyor. Domaniç’in tarihinin, kültürünün ve doğal güzelliklerinin yerel ve ulusal medyada sosyal medyada yer almasına vesile oluyor. Dolayısıyla dikkatleri Domaniç’e çekerek Domaniç’in kalkınmasına, yatırım yapılmasına ve turizmine destek anlamında büyük fayda sağlıyor. Farkındalık oluşturuyor. Dolayısıyla Domaniç, önümüzdeki günlerde hasat olarak semeresini alacak inşallah.

KÜSAD’a bağlı sanatçıların hazırladıkları çini, sigrofıtto, ebru, seramik, suluboya, yağlıboya, kaligrafi, minyatür ve oyma sanatlarından oluşan Domaniç temalı eserlerden oluşan projeye Domaniç Belediyesi, Kütahya Valiliği, Kütahya İl Özel İdaresi, Kütahya Belediyesi, KÜTSO, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Zafer Kalkınma Ajansı destek veriyor.

Sanatçıların eserleri ilk önce Hayme Ana şenliklerinde daha sonra Kütahya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde, Kütahya UNESCO’da, Sera’da sergilendi. Bundan sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir sergileri yapılcak, ardından KÜSAD Kültür ve Sanat Evi Daimi Sergisi ile her daim sergi alanında kalacak bu sayede ziyarete gelen kişilerin bilgilendirilmesi açısından sürekli hale gelecek.

KÜSAD başkanı Bayram Yıldız başta olmak üzere Akif Ören, Altan Öztürk, Arif Dönmez, Ayşe Kaçan, Belgin Pak, Betül Erpolat, Çağlayan Aydoğdu, Gökhan Akça, Halil Doğaner, Halil Kırkıl, Hamza Üstünkaya, Hatice Şehnaz Baykal, Hidayet Şen, Mehmet Yıldız, Meral Ülkebay, Metin Kaplan, Muharrem Akyol, Mustafa Er, Mustafa Kemal Altınsoy, N.Nur Avlupınar, Nurhan Gezen, Nuri Fuat Öziğdeci, Zeki Özkan Elagöz, Pınar Yazkaç, Sibel Temelkıran, Şule Erdem, Yıldırım Türkel, Zeynep Öden’e bu projede yer alarak Domaniç’e hizmet ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Bu projeye destek veren Domaniç Belediye başkanı Sahvet Ertürk’e ve diğer kurumlara da teşekkür ediyorum.

Son olarak KÜSAD’tan bir ricam var. Proje çalışmadan önce kim veya kimler rehberlik yaparak Domaniç’i gezdirdi bilemiyorum ama Domaniç’e ait bazı figürlerin proje içinde yer almadığını gördüm. Sanatçılarımız mı tercih etmedi yoksa sanatçılarımıza mekanlar mı ziyaret ettirilmedi onuda bilemiyorum ama şu bir gerçek. Ebe Ana, Sivri Kaya, Çoban Çamı, Acı Ot, Bükerler tarihi dutu, Ortaca tarihi Çungurdeş çamı, Çokköy tarihi kavağı ve ardıcı, Kozluca tarihi cevizi, Aksu tarihi kavağı, Beylik (Bileylik) Yaylası, Karagöl-Çiçekli Yayla, Kıran Sorkun Yayla, Dereçarşamba, Kızılsaray (Buzul Vadisi), Eğridere, Mıhlı, Saruhanlar Kalesi, Tarihi Kozcağız ve Karamanlar Hamamı, Saru Batu Savcı Bey ve İkizce Şehitliği vs gibi bir çok tarihi kültürel mekan ve şahsiyetlere yer verilmemiştir. Bu konuda bir çalışmanın yapılmasını temenni eder, başarılar dilerim.