DOMANİÇ KARA KÜTÜK EFSANESİ

Efsane, Domaniç’te Kayıhanlıların yerleştiği yıllara tekabül eder. Yaşanan olay, 13. yüzyıl Domaniç’inde şimdiki Çukurca Beldesi’ne bağlı Karakütük mahallesinde geçmektedir.

Domaniç’te Kayı boyu obalarından birinde Balaban isimli yakışıklı yiğit bir delikanlı, Yaylacık tarafında Germiyanoğulları beyliğine tabi Domaniç sınırlarına yakın bir Yörük Türkmen obasında da Gülce isimli güzeller güzeli bir kız vardır.
Balaban ile Gülce birbirlerini çok seven iki gençtir. Evlenmek istemektedirler ama iki oba arasındaki sorunlardan dolayı evliliklerine aileler razı olmamaktadır. Balaban ve Gülce sık sık buluşup görüşmektedirler.
Gülce’nin üç tane abisi vardır. Bu üç abi Gülce ile evlenmek isteyen Balaban konusunda kızkardeşlerini sürekli uyarmaktadırlar. Evlenmelerini asla istememektedirler.
Gülce’nin üç abisi uyarmalarına rağmen Balaban’la buluşup görüştüğünü öğrenirler. Bu duruma çok kızan Gülce’nin abileri bu işe bir son vermek için plan yaparlar.
Bir gün Gülce’nin üç abisi Balaban’a bir tuzak kurarlar ve onu yakalarlar. Balaban’ı iyice bağlayıp içi boş bir kütüğün içine koyarlar. Ağzını da bağlarlar. Hemen obaya gidip kız kardeşleri Gülce’yi ava götürmek istediklerini söylerler. Gülce aslında ava gitmek istemez. Çünkü içinde bir yangın vardır, o gün sıkıntılıdır. Abileri ısrar ederler. Sonunda ikna ederler ve ava çıkarlar.

Balaban’ı içine koydukları kütüğün olduğu yere gelirler. Üç abi, kimin daha iyi bir nişancı olduğunu belirlemek için karşılarındaki dikili boş kütüğe okun isabet ettirilmesi konusunda bir yarış yapalım derler. İlk önce Gülce’nin ok atmasını isterler. Gülce, ilk olarak atmak istemez ama abileri ısrar eder.
Gülce, okunu yayına takar, yayını gerer ve hızla fırlatır. Havada uçan bir yılan gibi vınlayarak süzülen ok, dikili kütüğe gömülür. Ok darbesi alan kütük yıkılır.Yıkıldığında boş kütüğün içindeki Balaban’ın çarıkları görünür.
Gülce, şaşkınlık içinde kütüğe doğru koşar. Kütüğün içindeki yatan kişiyi çıkarır. Bir de ne görsün! Kütüğü delip göğsüne saplanmış okla canını vermiş ağzı bağlı şekilde yatan çok sevdiği Balaban! Gülce, kendi elleriyle aşkı Balaban’ı öldürmüştür. Gülce kahrolurken abileri çok mutludur. Abileri Gülce’yi alıp zorla obaya götürürler. Ölen Balaban’ı öylece bırakıp giderler.
Gülce, bu olaydan bir kaç gün sonra fırsat bulup kütüğün olduğu yere gelir ve kütüğün başında ağıtlar yakar, kütüğe kara yazma bağlar.
Kütüğün olduğu yerden geçmekte olan insanlar o kara yazmayı gördüklerinde kendileri de bağlamaya başlarlar.
Kütük zamanla saygı duyulan bir nesneye dönüşür.

Not: Karakütük mahallesi yolu üzerine bir anıt kütük yakışır. Domaniç bir figür daha kazanmış olur.