Alİ YAZAR VELİ BOZAR

“ Bir gün dönsem sözümden.
Düşerim dost gözünden
Dünya dönüyor dostlar.
Bir sözden dönsem çok mu?
Devran dönüyor dostlar.
Ben dönmüşüm çok mu?

Ali yazar Veli bozar. Küp suyunu çeker azar azar .
Üzülmüşüm neye yarar keskin sirke küpüne zarar”

Rahmetli Barış Manço bu besteyi 1981 yılında yapmış.
Ülke sorunlarına el bastığı bu şiir de anlatılana bakılırsa, Ali’nin yazdığını Veli, sadece Domaniç’te değil tüm Türkiye de bozuyor.
Şiirin tarihine bakılırsa bu hastalığımız yeni de değil.

Gelelim Bu şiirin Domaniç yerelinde anlatmak istediğine…

Her nedense kazananlar hep fırıldaklar oluyor. Bu yüzden de dönen dönene. Sözünden dönenler her ne kadar düşse de dostun gözünden, Balık hafızalı olduğumuzdan çabuk unutuyor ve çok çabuk yeniden kandırılabilir kıvamına geliyoruz.

Yani bu ülkede yaşıyorsanız kıvırabildiğiniz kadar kıvırın, istediğiniz kadar sözler verin. Çene sağlam yüz deriniz kalınsa bulacağınız yeni yalanlarla kaybedilen dostu da güveni de kısa sürede yeniden kazanıp çevrenizi yeniden sömürmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Yani verilen vaatleri unutun, yenilerini yutmaya hazır olun.
Ha bizde işler neden ilerlemez.

Onu da açıklamış Manço. Ali Yazar Veli Bozar demiş. Olacak bir işin etrafında kenetlenmek bize ters. Hemen kutuplaşıp olacak işe engel olmak; okunmayan kutsal kitabımızın adeta ilk ayetidir. Kim toplum yararına bir şeyler yapmaya çalışıyorsa, hemen karşı atağa geçmeli ve olacak işin bozmalı. Yalnız Manço nun son sözü ilginç: “Keskin Sirke Küpene zarar” diyor. İşte burada golü atıyor da anlayana.
Anladık mı ?

Yerel Seçimler yaklaşıyor bir düşünün isterseniz.