SINAV MARATONU BAŞLASIN

Okullar açıldı. Eğitim sistemimiz her ne kadar bakanın keyfine göre değişse de bir şey asla değişmiyor biz de.

Sınava odaklı eğitim, ezberci eğitim, maliyetli eğitim, şansa meslek, V.S.

Bizde, sorgulayıcı eğitim yok.

Zamanın da birilerinin bulduğu, keşfettiği ya da koyduğu kuralları ezberleyeceksin. Ezberin iyi ise sınavlarda karşına bu sorular çıkacak. Şansına çalıştığın yerden sorular gelirse aldığın puana göre bir üst okula yerleşeceksin.

Şansa çıkan okul senin kabiliyetin doğrultusun bir okulsa ne ala ya değilse!

Matematik te 2×2’nin 4 ettiğini ezberleyeceksin. Nedenini sormayacak, sorgulamayacaksın. Fizik kimya da formülleri ezberleyeceksin.

Anlamak yok, sorgulamak yok.

Çocuk belki dünyanın en iyi, marangozu, en iyi, ressamı, en iyi müzisyeni olacak kapasiteye sahip, ancak eğitim sistemimiz, çocuğu, devlete memur, siyasete hizmetkâr. Cemaatlere mürit yetiştiriyor.

Sonuçta kabiliyetini icra edemeyen mutsuz huzursuz bir insan yetişiyor. Pikniğe gidince yerlere pisleten, camide abdest alıp suları kapatmayan, tamirhanede vidaları iyi sıkmayan, dairede görevini savsaklayan, üçkâğıtçı hırsız, ahlaksız, insan sayımız gelişmiş ülkelerden daha çok olmasının nedeni de bu zaten.

Oysa çocuklarımıza eğitim versek, sorgulamasını öğretsek. Kabiliyeti doğrultusunda meslek sahibi yetiştirsek. Hem ülkemiz gelişir. Hem de mutlu huzurlu insanlarımız olur.

Ne demişler; sevdiği eşi ve sevdiği işi yapan, cenneti yaşarken bulmuştur. Ne diyelim; ses çıkarmadığımız sürece, birlerini bize yazdığı senaryoya uymak için sınav maratonlarını aşmak için koşuşturup duracağız.

Cennet ülkemizde cehennemi yaşayacağız. Allah okuyan çocuklarımızın, gençlerimizin yar ve yardımcısı olsun!