MUHACIRLAR’LA ŞU GÜNEY’İN ARASI

Muhacırlar’la Şu Güney’in arası
Gelmez oldu yol yapım sırası
Muradımızı alamadık dünyada
Onulmaz bu yüreğimizin yarası
Geçen gün arkadaşlarla bir mekanda otururken bir efkarlı türkü çalıyordu. Türkünün duygusal yoğunluğuna kaptırdığımız bir sırada muhabbetin konusuna binaen yukarıdaki mısralar ortaya çıkıverdi. Bazı okuyucularım bu türküyü hatırlayacaktır.

Malumunuz geçen haftalarda gazetemize haber düşmüştü. Domaniç-Tunçbilek yolunun ihalesinin iptal edildiğini öğrenmiştik. O tarihlerden beri etkili-yetkili hiçbir kimseden çıt çıkmadı ve çıkmıyor. Bu konuda Domaniçli hemşerilerimizi bilgilendiren olmadı. Bir sessizlik ve bir suskunluk var, ne hikmetse!

Ama şu bir gerçek: Domaniçli hemşerilerimin yarım asırlık hayali tarümar oldu. Rahmetli dedemlerin devlet tarafından angarya işi olarak verilen , öküz arabalarıyla taş taşıyıp tek tek taşları döşedikleri 60 yıllık yolun üzerinde sürünmeye kazalara aksiyona devam edeceğiz malesef. Elhasılıkelam yazık oldu Domaniç’e Domaniçli hemşerilerime.

Habire 60 yıldır üzerine yüzey kaplama asfalt serpme ile geçiştirildi. Ne hayatlar ne ömürler tükendi o yolda. Ne hayatlar karardı ne ocaklar söndü.Kimler geldi kimler geçti bu dünyadan o yol hep aynı kaldı. Hep aynı kaldı. Her şey değişti, o yol hiç değişmedi. Domaniçli hemşerilerimizin devletine karşı sadakatini saygısını ses çıkarmıyorlar zannederek koyun zannederek birileri suistimal etti ve bu yolun yapımını sürekli savsakladı.

Bilinsin ki; devletine her zaman sahip çıkmış bu Domaniç milleti, tarihin de gösterdiği şahit olduğu gibi kıyamete kadar her zaman sadakatini saygısını gösterecektir. Şu an bu yola yeni yolu yapmamak için, yine baştan savma ziftin üzerine mıcır serpilmiş güya yüzey kaplaması yapılmış. Yine yıllardır hep aynı sahne aynı film. Domaniçli hemşerilerime hep aynı dejavuyu yaşatmaya çalışıyorlar. Yani ânı daha önceden yaşamışlık hâlini yaşatmaya çalışıyorlar. Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya daha önceden görmüş olma duygusunu yaşatma psikolojisiyle geçiştirmeye çalışıyorlar. Domaniçli hemşerilerimin algılarıyla oynanmaya çalışılıyorsa yanılıyorlar. Domaniçli hemşerilerim herşeyin farkındadır. Sessizlikleri suskunlukları devletlerine sadakatlerinden saygılarından sabırlarındandır.