Eğitim Öğretim Yılı “İlk Ders Hayme Ana” etkinliği ile başladı

Yeni eğitim öğretim yılının ilk dersi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi Hayme Ana’nın kabri başında yapıldı.

Domaniç ilçesinde ilk ders zili, “İlk Dersimizi Hayme Ana’da İşliyoruz” etkinliği için çaldı.

Reklam2

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonuyla Çarşamba köyündeki Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi “Hayme Ana”nın kabrine götürülen öğrencilere “Devlet ana” anlatıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şentürk, yaptığı konuşmada, Hayme Ana’nın Türkiye tarihi için önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi. Beş yıldır geleneksel olarak “İlk Ders Hayme Ana” etkinliğini düzenlediklerini dile getiren Şentürk, şöyle konuştu:

“Sizler ülkemizi daha güçlü yarınlara taşıyacaksınız. Bu yüzden hem kendinize, hem ailenize ve hem de milletimize karşı sorumluluklarınzı aşkla getirmeniz sizden tek beklentimiz. İşte bu yüzden 600 yıllık imparatorluğun temellerinin atıldığı, filizlenip boy verdiği bu topraklarda temeli atan Osmangazinin ninesinin mezarının yanı başındayız. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez’ sözü gibi sizlerin geleceğinize yön vermeniz için değerlerimize sahip çıkmak için buradayız”

Daha sonra Domaniç Şehit Muhammet Fatih Safitürk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü İrfan Yıldız, öğrencilere Hayme Ana’yı anlattı. Hisar İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Umut Yağmur Güçlü ‘Yeni Ders Yılı’ adlı şiirini okudu. Çarşamba Köyü Hayme Ana Camii İmam Hatibi Mustafa Güneş’in Kur’an-ı Kerim okunması ve İlçe Müftüsü Kemal Akpınar’ın dua yaptı.

Son olarak Domaniç İlçe Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın ile Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk öğrencilere kek ve meyve suyu ikram etti.

IMG_4616 IMG_4603 IMG_4591 IMG_4580 IMG_4546 IMG_4634 IMG_4625