Düğünlere kısıtlamalar getirildi

İlçemize bağlı Saruhanlar Köyünde Muhtarlık ve Dernek kararıyla tüm köylere örnek teşkil edecek kararlar alındı. Günümüz şartlarında ekonomik anlamda ağır bir yükü olan düğün sahiplerini, uygulanan yorucu adetlerde oldukça üzüyor. Gereksiz harcama ve adetlerin ağırlığı ailenin de huzurunu kaçırıyor. Saruhanlar Köyü muhtarı Mehmet Ayverdi ve Saruhanlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (SARDER) yönetim kurulu tarafından kurban bayramında gerçekleştirilen toplantı sonrasında, bayramlarda düğün yapılmaması, düğün sonrası köy meydanının temzilenmesi, Cumartesi akşam verilen yemeğin kaldırılması, baklava ve tavuk isteme adetlerinin kaldırılması gibi kararlar alındı.

Reklam1

Alınan kararlar köyün büyük çoğunluğu tarafından benimsendi.

İşte 4 maddede alınan kararlar;

MADDE-1
“ Bundan sonra köyümüzde Kurban ve Ramazan bayramlarında düğün yapılmaması konusunda karar alınmış olup bu günlerde düğün yapmak için muhtarımıza müracaat edilmemesi gerekmektedir. Bayramlarımızı tam anlamıyla idrak edebilmemiz ve yaşayabilmemiz adına alınan bu karara tüm köylülerimizin anlayışla yaklaşacağına yürekten inanıyoruz”

MADDE-2
“ Köyümüzde yapılan düğün eğlencelerinden sonra köy meydanımız da aşırı derecede çevre kirliliği meydana gelmektedir. Bu kirlilik köyümüze yakışmamaktadır. Alınan karar gereği düğün sahibinin eğlence sonunda köy meydanını temizlemesi gerekmektedir….”

MADDE-3
“ Köyümüzde yapılan düğünlerde Cumartesi günü akşamı tüm köye verilen yemek, düğün sahibine ekstra maliyet getirmektedir.Cumartesi akşamı verilen yemek köy halkına değilde sadece gelen misafirlere verilmesi, pazar günü ise tüm köy halkına verilmesi yönünde karar alınmıştır.Tüm köylülerimize duyurulur…”

MADDE-4
“ Köyümüzde yapılan düğünlerde kız tarafının ve erkek tarafının birbirlerine baklava ve tavuk isteme vs gibi saçma sapan, yersiz ve imkansıza yakın isteklerde bulunmaları yersiz ve gereksiz bulunmaktadır.Yapılan toplantı da bu tür isteklerin yapılmaması ve kaldırılması kararı alınmıştır. Tüm köylülerimize duyurulur…”

Reklam