HAYME ANA’YI ANMA TÖRENİ DEĞERLENDIRMESİ

Yine hayırlısıyla törenleri kazsız belasız atlattık. Bir dahaki seneye daha mükemmel, eksileri en aza indirgenmiş törenlerin yapılması adına hemen törenlerle ilgili değerlendirmelerime geçeceğim.

-Daha önceki yıllarda Hayme Ana törenlerinden önce bir hazırlık kurultayı yapılırdı. Kurum amirleri, gönüllü törenlere katılan gösteriler yapan şenlendiren sivil toplum kuruluşların temsilcileri katılırdı. Plan program yapılırdı. İşbölümü yapılırdı. Bu yıl kurultay yapılmadı. Ya da ben duymadım! Haliyle her yıl çevre il-ilçe ve köylerden gelen gönüllü Yörük Türkmenler Çarşamba Yaylası’nı pek şenlendiremedi. Sadece devletin resmi yüzü vardı. Bir de harcırah kültürüyle tören alanını şenlendirmeye çalışanlar vardı.

-Ormanlık alandaki mesirelikte halka piknik imkanı verilmeliydi. Çünkü asırlardır halk bu ormanlık alanda hem piknik yapıyordu hem de törenlere katılıyordu. Böylelikle zaten tören alanında gölgelik sorunu yaşayan halk hiç olmazsa ormanda güneşten korunurdu. Çevre köylerden insanlar traktörlerle bayram havasında geliyordu. Görüşemeyen insanlar birbirini görüyorlardı. Hem de kaynaşma birlik beraberlik oluyordu.

-Yemek konusunda çok şikayet aldık. Ekonomik krizden midir nedir yemeğin yetmemesi Domaniç misafirperverliğine yakışmadı. Gelen insanların aç gönderilmesi Domaniç’e yakışmadı. Bu insanları veya bu insanların yaptığı kara propaganda sebebiyyle bir daha törenlere gelmeyecek insanların imajımıza verdiği zararı bir düşünün. Hele bir de sosyal medyanın facebookların twiterlerin olduğu bir çağda! Ayrıca mevcut yemek dağıtımında her zamanki gibi izdihamlar yaşandı. Birkaç farklı noktada dağıtım yapılarak izdiham engellenebilir. Dağıtım noktaları arttırılabilir.

-Güvenlik noktalarının çok uzak bir mesafeden başlaması, güvenlikte ayarın kaçırılması ve özellikle yaşlı insanların sıcakta yürütülmesi ve arama amaçlı uzun süre oyalanmaları hoş değil (Seyyar X Ray cihazı?)) Buna bir çözüm bulunması gerekir. Dolmuşlar ayarlanıp araç park yerlerinden (500-1000 metrelik mesafeler için) insanları tören alanlarına bedava taşınabilir.

-Tören alanına yakın bir yere seyyar bir mescit yapılması gerekiyor.

-Kim nasıl halleder bilemiyorum ama cep telefonlarının çekim gücü Çarşamba’da çok zayıf (Televizyonlarda bas bas bağırıp çok iyiyiz diyen GSM operatörleri de buna dahil!). Birileri GSM operatörlerine bu sorunu ulaştırsa iyi olur.

-Tavşanlı’da Hayme Ana törenlerinin olduğu gün Şaban Dede Yağlı Pehlivan Güreşlerinin üçüncüsü yapıldı. Dikkatinizi çekerim Hayme Ana törenleri 737 yıldır yapılıyor. Şaban Dede Güreşleri 3 yıldır yapılıyor. Ayrıca 2015 yılına kadar 10 defa yapılan Şaban Dede Şenliği hep haziran temmuzda aylarında yapılmış. 3 yıldır da törenler güreş müsabakalarına döndü. Okuyucularıma soruyorum: Kim kime saygı duymalı, aynı tarihe kim tören koymamalı? Tavşanlı’dan Hayme Ana törenlerine gelemeyen insanları bir düşünün… Acaba Tavşanlılı organizatörler, bu etkinlik yoğunluğu içinde komşumuz Tavşanlılara Hayme Ana törenini hatırlatma zahmetinde bulundular mı?
Daha mükemmel, eksileri en aza indirgenmiş törenlerde buluşmak dileğiyle…