Domaniç nohudu markalaşacak

Devletin verdiği destek ile birlikte yaklaşık bin 500 dönüm araziye nohut ekildi.

Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, gazetecilere, son yıllarda arpa ve buğday fiyatının düşmesi nedeniyle çiftçilerin nohuda yöneldiğini söyledi.

Özoğul, arpanın kilosu 80 kuruş iken nohuttun kilogram fiyatının 7 liraya kadar çıktığına dikkat çekerek, “Gelişen teknoloji ve ekipmanlarımız sayesinde daha az masraf ile çiftçilerimiz daha çok para kazanıyor” dedi.

Geçen yıl 500 dönüm olan azkan nohut tohumu ekimini bu yıl bin 500 dönüme çıkardıklarını belirten Özoğul, ” İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün destekleriyle 250 dönüm azkan nohut tohumu hibe edildi. Bu destekler ve geçen yıl ki nohut fiyatları da çiftçimizi teşvik etti. Arpa, buğday ekimine göre nohuttun daha fazla getirisi oluyor. Önümüzdeki yıllarda toplu ekime daha fazla önem vereceğiz. Bu tempo ile devam ettiğimiz takdirde Domaniç’imizin nohuttu bir marka haline gelecek. Çünkü ilçemizde organik şartlarda yetişen nohudumuzun tadının çok lezzetli olduğu söyleniyor” diye konuştu.

Nohut ekim alanlarının da önceki yıllara göre arttığını dile getiren Özoğul, önümüzdeki yıllarda paketleme yaparak satış yapmayı planladıklarını ifade etti.

Çiftçi Muttalip Türk’te geçen yıl ilk kez nohut ekerek iyi kazanç sağladını söyledi.
Bu yıl, 20 yıldır kullanılmayan tarlaya nohut ektiklerini aktaran Türk, ” Kullanılmayan alan olduğu için bana burada nohut yapamazsın domuz girer, ayı girer dediler. İyi ki ekmişimim, güzel etmişim. Domuzda gelmedi, ayıda gelmedi. Verimde oldu” ifadelerini kullandı.

Tarım Bakanlığından emekli Selim Candan, “ Atıl durumda olan tarlalara nohut ekmeğe karar verdik. İlçemizde bu şekilde çok fazla atıl alan var. İlçemizde olan göç ve çiftçiliğe olan rağbetinde azalması bizi harekete geçirdi. Zirai bir mücadele yaptık burada, ilçemizde nohut üretiminin artması için elimizden geleni yapacağız. Çünkü verim, kalite çok güzel aynı zamanda nohut iriliyi ovadan daha güzel” dedi.