Çıra ticareti çam katliamı

Ormanlarımızda altı oyulmuş ağaç sayısı günden güne artıyor. Geçtiğimiz günlerde Üç Tepelerde çektiğimiz bu yürek yakan fotoğraflar ülke genelinde olduğu gibi, ilçemizde de de ciddi boyutlara ulaştı. Özellikle mesire alanlarında piknikçi doğa düşmanları, ormanın derinliklerinde çıra ticareti yapanlar, ağaçlarımızı katlediyor.

Katleden, katliamı görüp ses çıkarmayan, ses çıkarıp şikâyet edeni ifşa eden yetkili, bu işin başlıca günahkârlarıdır. Marketler de 5 liradan başlayan sıvı çıralarla bir yıllık mangal ve ya soba ateşleme çırasını almak varken ağaçlar niye katledilir. Yazı gölgemiz, kışın sığınağımız, oksijenimiz, doğal güzelliğimiz bu kadar mı değersiz.

İFŞA EDİYORLAR.

Duyarlı vatandaşın en büyük sıkıntısı ifşa edilmesi. ‘Gördük ama ses çıkarmadık’ diye başlayan çok sayıda şikâyet alıyoruz. “Yetkilileri arıyoruz. Yetkili, gidip gerekeni yaparken; Kardeşim falanca kişi sizi şikâyet etmiş hakkınızda işlem yapmak zorundayım” diyor. Zaten ülkemizde çok şeyin cezası yok. Olan, duyarlılık gösterip yetkilileri uyaranlara oluyor. “Suçlu gelip bir de size dayılanıyor” diyorlar.

Elbette ormanlarda katliamın önüne sadece yetkililer geçemez. Her ağacın başına bir adam dikemeyiz. Ahlak, eğitim evde, camide ve de okulda başlamalı. Ahlaklı toplum baskısı olmalı.
Yarın çok geç olmadan gelin ormanlarımızı 3 kuruş için katledenleri birlikte cezalandıralım.