Çöp deyince aklınıza ne geliyor?

Türkiye’de bir Belediye Mesire Alanlarını temizlememe kararı almış. Biz de bu kararı destekliyoruz. Bizim Belediye, Orman İşletme Müdürlüğü, diğer yetkili kurumların ve duyarlı halkımızın çöpleri temizlememesini rica ediyoruz. Herhâlde tek çözüm bu olacak ki. Belki toplum baskısını da böyle oluşturabiliriz. Millet olarak mesire alanlarını kirletiriz, tören alanlarını pisletiriz, otobüste koltuğun altına, parklarda bankın altına çekirdek atmak bizim işimiz.
Bu pisliği yapan halkın yüzde 10’u ise göz yumama ses çıkarmayan da yüzde 90’ı. Biz, ne zaman Domaniç’te mesire alanlarının çöplerini haber yapsak, sağ olsun Orman İşletme müdürlüğümüz hiçte görevi olmadığı halde hemen mesire alanlarımızı temizlettiriyor. Bu da mesire alanlarımızı kirleten kültürsüz insanlara ödül oluyor. Pislikten rahatsız olan vatandaş ise her türlü pisliği temizlemeyen Belediye ve Orman İşletme müdürlüğünü suçluyor. Oysa birilerinin pislettiğini temizlemek onlara hizmet ve ödül oluyor. Keşke iyi bir takip ile ağır cezalar yazılabilse. Hayme Ana Törenlerinde halkın bıraktığı pisliği gördünüz. Çok sayıda vatandaş oturduğu yerden kalkıp çöplerini toplayarak, ya bir kenara bıraktı ya da yanına alıp gitti. Magandalar ise pisliklerini olduğu gibi bırakıp gittiler. Bunu sosyal medyada dillendirince, törenlerde böyle şeylerin olabileceğini yazan, hatta ‘Sen çöpünü ne yaptın’ diye çöp bırakanları savunlar bile oldu.
Bizim yetkililere teklifimiz lütfen siz de mesire alanlarını ve parkları uzun bir süre temizlemeyin. Pisletenler geldiklerinde pislikleri içinde otursunlar. Pisletmeyenler de pisletenlere toplumsal baskı uygulasınlar. Çoluk çocuğunu seven, duaya tabiata, atasına, kul hakkına sahip çıkanlar da ricamız budur.
Çöp arabası yanımızdan geçtiğinde burun kıvırıyoruz. O çöpçüler de insan. Ne araçları ilaçlanıyor, ne temizleniyor. Ne de hak ettikleri maaşı alabiliyorlar. Yetkililer lütfen bunlarla ilgilensinler.