Domaniç’ten Söğüt’e ‘Diriliş Yolu’

İHH İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım ve Arama Kurtarma Birimleri, milli ve manevi duyguları ön plana çıkarmak, tarihe olan bağı güçlü tutmak amacıyla düzenlenen ‘Domaniç’ten Söğüt’e Diriliş Yolu’ Kütahya’nın Domaniç ilçesinden başladı.

Diriliş Yolu’ yürüyüşü, Kütahya’nın Domaniç ilçesindeki Hayme Ana Türbesi’nden başladı. Yürüyüş, 8 Eylül 2018 tarihinde Bilecik’in Söğüt ilçesi Ertuğrul Gazi Türbesi’nde son bulacak.

Yaklaşık 100 kilometrelik yol, 75 kişinin katılımıyla 5 günde tamamlanacak.

İHH Arama Kurtarma Ekibi Saha Koordinatörü Mümtaz Serdaroğlu, Türk kültüründe son yüzyıla kadar büyük öneme sahip konar-göçer yaşam tarzının anlaşılmasını hedeflediklerini söyleyerek, özellikle gençlerin dikkatini çekerek toplumun sosyal faaliyetlere ilgisini artırmak istediklerini ifade etti.

Serdaroğlu ” Osmanlı’nın doğduğu bu topraklarda Hayme Ana’nın Ertuğrul Gazi’nin kışlak olarak kullandığı Domaniç’ten onların yaptığı gibi yürüyerek Söğüt’e gitmek istedik. Yolu da işaretledik. Yakında yolda levhalarımızda olacak. Sadece bizim yürüdüğümüz değil tüm vatandaşlarımızın yürüdüğü bir yol olsun istiyoruz. Osmanlı’nın buralarda dirildiğini bilmemiz ve bu bilincine sahip olmamız gerekiyor. Bu göç kültürünün yaşanmasını istiyoruz. Hayme Ana 737. kez anılıyor ama yaklaşık 150 yıldır bu yol hiç yürünmüyor. Biz bu yürüyüşü geleneksel hale getirerek daha geniş katlımla yapacağız. Tarihimizin bir sayfasını yeniden canlandırmak için çalışıyoruz. Göç yürüyüşünün yolunu biz diriliş yolu olarak adlandırdık. Bu anlamda dirilişe vesile olmasını diliyoruz” dedi.

Diriliş Yolu etkinliğinin kısa sürede uluslararası seviyeye çıkarılması için çalıştıklarını dile getiren Serdaroğlu, belirlenen parkurun Türkiye’nin kültür turizmine ve doğa sporlarına kazandırılarak, serbest yürüyüşler için de kullanılabilecek şekilde tanıtılması için çalıştıklarını ifade etti.