BİDOS ve PADOK Domaniç’ten Söğüt’e Göç Yürüyüşüne çıktı

Bilecik Doğa Sporları Derneği ve Kütahya Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği Domaniç’ten Söğüt’ e göç yürüyüşü projesi başlattı.

Kütahya Valiliği, Bilecik Valiliği, Domaniç Kaymakamlığı ve Söğüt Kaymakamlığı destekleri ile başlayan göç yolu projesi 6 gün 5 gece, 86 km ve 36 saat sürecek.
Bilecik Doğa Sporları Derneği Başkanı Feridun Aynur, “Amacımız 6 asır boyunca ayakta kalan bir milletin temelinin atıldığı, muhken, kuvvet ve kudreti temsil eden kültürümüzü sonraki nesillerimize aktarmak geçmişten geleceğe kültür mirası anlamında köprü oluşturmaktır. Projemizin adı ‘Kayı Boyu Göç Yürüyüşü’ projesidir. Ertuğrul Gazi 1281 yılında ilk yayla dönüşünde başlatmış olduğu toy 737 yıldır devam eder ancak bu zamana kadar bu göç yolu ortaya çıkartılmamıştır. Sancağımızı ve bir miktar toprağımızı Domaniç’ten devralarak Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarının atıldığı bu topraklarda, atalarımızın bıraktığı izleri takip ederek 6 gün 5 gecede Söğüt’e ulaştıracağız.

Proje Amacı: Bu proje Kayı Boyu’nun her yıl Domaniç’ten Söğüt’e yaptığı göçün temsili olarak canlandırılması ve gelenek haline getirilmesi. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu bu topraklarda yaşanan tarihin genç nesillere anlatılması amaçlar. Domaniç’te ve Söğüt’te yapılan göç şenliklerinin arasında bir köprü oluşturmak.

Proje Özeti: Domaniç Çarşamba köyünde düzenlenen göç şenliklerinin bitiminden başlayarak, 6 gün 5 gece boyunca 86 Km’lik temsili göç yolunu kat ederek Bilecik-Söğüt’te düzenlenen göç şenliklerine katılmak” dedi.
Sancak Kaymakam Hasan Raşit Taşkın tarafından teslim edildi.
Domaniç Kaymakamı Hasan Raşit TAŞKIN’DAN Kayı Boyu Sancağını teslim alan Bilecik Doğa Sporları Derneği (BİDOS) ve Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Gsk Derneği (PADOK’UN) Bilecik’e Göç Yolculuğu 737. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenliklerinin bitimi ile başladı.