HAYME ANA HEPİMİZİN !

Domaniç’te imkânlarımız kısıtlı, şartlarımız pek te iyi sayılmaz. İstihdam olanakları neredeyse yok gibi…

Böyle durumlarda işin en kolayı, yaşam şartlarının zor olduğu yerleri terk etmektir.
Normal insanlar kaçıp kurtulurken, mikro milliyetçilerde her şeye rağmen zor şartlarda, doğdukları yerlerde, yaşamlarını sürdürmeye devam ederler.
Mikro milliyetçi insanlar her ne kadar duygusal insanlarsa da, aralarında daha profesyonel düşünebilen ve bu şartlarda; “Burada ne yapabilirim” diyenlerde elbette vardır ve bizde de şükürler olsun Memleket için kafa yoran, düşünen beyinler var.

Yüz yıllardır halkımızın kendi imkanları ile kutladığı Hayme Ana Göç Şenlikleri, zamanın Muhtar ve Belediye Başkanlarının girişimleri ile siyasilerin uğraşı sonucu belli yerlere getirilmiş. İlk defa 2006 yılında Belediye Başkanı Yakup Yardımcı tarafından İlçemizde zamanın Başbakanı şimdi ki Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onurlandırılarak bir de Devlet Töreni imkânına kavuşturulmuştur.

Sonra ki yıllarda bakan seviyesinde kutlanan Hayme Ana Göç Şenliklerimiz son yıllar da kimselerin uğramadığı unutulduğu bir tören haline geldi. Basiretsiz siyasilerin kısır çekişmeleri sonucu, muhalif diye Belediye Başkanı konuşturulmadı. Yerelde ki siyasi kavgalar genele taşındı ve kazandıklarımızı kaybetmeye başladık.
Hayme Ana törenleri öncesi İktidar Partisi yetkilileri ile yaptığımız toplantıda bu durumu da dile getirdiğimiz de bir yerel siyasetçimiz; “Küçücük Domaniç’e Reisimizi, Bakanlarımızı yormayalım. Biz Reisimizi düşünüyoruz siz küçücük Domaniç’i düşünüyorsunuz” diyerek yerel de siyasetin nerelere düştüğünü bir kez daha gösterdiyse de Allahtan vekillerimiz ve İl Başkanımız bir Bakan getirilmesi için mücadele edeceklerini söylediler ve dediklerini yaptılar, kendilerine teşekkür ederiz.
Yerel de ki siyasilerin tartışması her ne kadar Hayme Ana törenlerimize gölge düşürdüyse de Bakan düzeyinde iyi bir tören gerçekleştirdik. Sunucunun ukalalığımı yerelden mi kaynaklandı bilemeyiz Muhalefet Milletvekillerinin adının anons edilmemesiyle ortamı gerenlere yazıklar olsun diyor. Domaniç halkını artık akletmeye, elindekileri iyi değerlendirmeye, siyasi tercih yaparken her kesimin kendi partisinden ortamı geren değil yumuşatan, menfi çıkarlar için arkadaşlarını satan değil. Domaniç’i kazandıran, liderine yalakalık yapan değil halkına hizmet eden siyasileri seçmesini dileriz. Hayme Ana Hepimizin.