Osmanlı’nın Şehidi Savcı Bey Yad Edildi

Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlu, Osman Gazi’nin ağabeyi Savcı Bey, nam-ı diğer Saru Batu Bey Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Karaköy’de yapılan törenlerle yad edildi.
Savcı Bey’in şehadetinin 731. yıldönümünü anma törenleri çevre il, ilçe ve köylerinden  gelen çok sayıda insanı biraraya getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen anma töreni Karaköy muhtarlığı, Karaköy Ertuğrul Gazi Derneği ve Domaniç Şehit Saru Batu Savcı Bey Derneği tarafından düzenlendi.

Tören başlamadan önce Şehit Savcı Bey’in mezarı ziyaret edilerek Kur’an ve dualar okundu. Daha sonra Karaköy Merkez camii ve Yenicamide Şehit Savcı Bey ve bütün şehitler gaziler için mevlit okundu.

Tören, ikindi namazını müteakip alanda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Karaköy Ertuğrul Gazi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarıca açılış konuşması yaparak günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
Törende Kütahya Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı aynı zamanda Kanal 43 TV’de program yapımcısı İsa Kahraman kendisi tarafından yazılan “Saru Batu Savcı Bey” isimli şiirini okudu. Eğitimci yazar, şair, bestekâr Ahmet Öztürk’ün güfte ve bestesini yaptığı “Savcı Bey” marşı tören alanında icra edildi. İstiklal Marşı okuma yarışmasında derece yapan öğrenci Sıla Şentürk’ün okuduğu İstiklal Marşı tören alanındaki vatandaşlardan büyük alkış aldı.
Tören sonunda Diyarbakır’da yaşanan terör saldırısında gazi olan Selim Öztürk’e, Şehit Savcı Bey’in mezarını, Kandilliçam ve Koruluk alanı muhafaza ederek günümüze ulaştırdıkları için Koca Bekir oğlu Farfar Halil Özyaşar’ın torunu Mustafa Kılıç’a plaket verildi.

Törene Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul ve yönetim kurulu üyeleri, MHP İlçe teşkilatı yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti ilçe başkanı Şerif Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Kütahya Yörük Türkmenleri Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Namaz ve yönetim kurulu üyeleri, Ertuğrul Gazi Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Selahattin Bayram ve yönetim kurulu üyeleri,Tavşanlı Yazarlar ve Sanatkarlar Topluluğu yönetim kurulu üyeleri Ahmet Öztürk, Süleyman Özdemir, Emre Aydın, işadamı Süleyman Ar, işadamı Ragıp Ceylan ve bir çok vatandaş katıldı.
Halkın yoğun ilgi gösterdiği törende geleneksel şifalı etli bulgur pilavı, gözleme ve ayran ikram edildi.

IMG_1259-17 IMG_1253-16 IMG_1210-12 IMG_1187-8 IMG_1181-7 IMG_1171-5 IMG_1157-1 IMG_1329-23