ORTAYA KARIŞIK

Hafta da bir Çarşamba günleri çıkan gazetemizi, bayrama denk geldiği için çıkaramadık. Hal böyle olunca da bir sürü konu birikti.

‘Genişleteceğiz’ dedikleri Domaniç-İnegöl yoluna, göstermelik ara ara yerlere mıcır atıldı. 18 Temmuzda ihalesi yapılan Domaniç-Tunçbilek yolunun ihalesi, tüm diğer ihaleler gibi iptal edildi. Köylerde çöpler dağ gibi yığılırken, Bayram nedeniyle Domaniç’e akın eden gurbetçilerimiz, Domaniç sokaklarını doldurdu. Çarpık yapılaşma, kültürsüz sürücüler yüzünden zaman zaman trafik kitlendi. Park sıkıntısı yaşandı. Çoğu zaten kapalı olan yaya kaldırımlarımız, tamamen kapandı. Dağlarda piknik alanlarına gelen bazı yaratıklar, mesire alanlarımızı pisletip gittiler. Sözde sevap kazanmak ve paylaşmak için kesilen kurban etleri, sucuk yapılıp dolaplara istiflenirken hayvanın işe yarmayan yerleri de derelere atıldı. Bayramı bile dinlemeyip Arife gününden başlayan düğünler, bayram boyunca devam etti.

BİŞEY OLMAZCILARIN SUÇLUSU “ALLAH”
Bayramın en vahşi yaratıkları ise özel egzozları ile milletin beynini patlatan magandalar oldu. Allah tan emniyet güçlerimiz görevini iyi yapıyor da, silah ve motorcular fazla ses çıkaramadı ama yine de ülke genelinde küçük bir köy nüfusu kadar İnsan; Bir şey olmaz” deyip sollama yapayım derken, uykusuz yolculuk yapayım derken, aşırı sürat yapayım derken, frensiz araç kullanayım derken, alkollü araç kullanayım derken bayram boyunca 147 cana kıydılar. Milyarlarca liralık maddi hasar meydana getirdiler. İşin en acı tarafı da her zamanki gibi suçlanan ‘Allah’ oldu. “ALLAH ÖYLE YAZMIŞ” denildi.

HİÇ Mİ GÜZEL ŞEY OLMADI?
İlk defa Domaniç Basını olarak rahat bir bayram geçirdik. Ne büyük bir olay, ne kaza ne de yangın olmadı Allah’a şükür. Domaniç cıvıl cıvıldı. Ekonomik krizi bile unuttuk. Yıllardan beri ilk defa şahit oluyoruz. Ilıcaksu Sarıkız’a mescit yerine yapılan çakma caminin minaresinden ziyaretçilerin kulaklarını patlatan sözde ezan sesi kısılmış da ilk defa gürültü yerine ezan dinledik. Sesi her kim kıstıysa, ya da kıstırdıysa Allah razı olsun! Darısı diğer camilerin ve bazı sazcılarımızın başına. İmamların ve sazcıların rekabeti yüzünden Domaniç te tam bir gürültü kirliliği yaşanıyor. Yetkililer ses çıkarmazken vatandaş isyanın eşiğine geldi. İnşallah bu sorumsuzluk en kısa zamanda kontrol altına alınır da camilerden ezan düğünlerde türkü dinleriz.
Bayramlar bitti. Önümüz de Hayme Ana Göç Şenlikleri var. 2 Eylül de Atasına, kültürüne, Geleneğine saygılı olan Domaniçlileri bekliyoruz. Kütahya dan kimseyi beklemiyoruz da Siyasi kimlikler de unuttu. Bari Domaniç olarak biz sahip çıkalım!