CHP İlçe Başkanı Ergün “ Domaniç Nohudu Markalaşsın “

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Temel Ergün gazetemize görüntülü basın açıklaması gönderdi.

CHP İlçe Başkanı Temel Ergün bu açıklamayı çok önemsediklerini belirterek, çiftçilerin taleplerini yetkililere ulaştırmak istediklerini belirtti.

Ergün, “Bundan 6 yıl öncesine kadar Domaniç’te nohut üretimi, tek tük yapılmaktaydı. Çiftçilerimiz kendi ihtiyaçları kadar yetiştirmeye çalışıyorlardı”

100’E YAKIN AİLE NOHUT EKİYOR

Ergün, “Şu 6 yıl içerisinde öncü çiftçilerimiz sayesinde nohut üretimi iyi noktalara ulaştı. 2018 yılı itibariyle yaklaşık 800 dönüm ekim sağlandığını tahmin ediyoruz ve 100’e yakın ailenin bu üretimi yaptığını biliyoruz. Burada emeği geçen İlçe Tarım Müdürlüğümüze, Ziraat Odamıza gerçekten teşekkür ediyoruz”

DOMANİÇ NOHUDU MARKALAŞSIN

“Buğdayın kilosunun 1 lira olduğu bu dönemde, nohutun kilosu 9-10 lira civarlarında. Çiftçilerimizin kazanıp üretmesi bizim en büyük dileğimizdir. İsteğimiz Yetkililerimizden, Sayın Vekillerimizden, Sayın Kaymakamımızdan ve gerekli mercilerden ‘Domaniç Nohudu’ adı altında markalaşmaya gidilmesi. Çünkü Domaniç Nohudumuzun rekoltesi yüksek ve nişasta oranı yüksek, hem yemeklik, hem leblebi için kullanılabilir”

ÇİFTÇİMİZE DAHA ÇOK DESTEK İSTİYORUZ

“Geçen yıl devletimiz yeterli gelmese de 3 bin 300 kiloluk bir nohut desteği vermişti çiftçilerimize. Biz daha çok destek ve katkı verilmesini halkımızın ve çiftçimizin bu üretime teşvik edilmesini istiyoruz. Mazot ve gübre girdileri içinde teşvik bekliyoruz. Çiftçilerimiz bunu talep ediyorlar”

NOHUDUMUZ BEDAVAYA GİTMESİN

“Yanlış bilgi vermek istemiyorum ama 80 ton ile 120 ton arasında nohudun şuanda elimizde olduğunu ve bu nohudun bedavaya gitmemesi için Sayın Vekillerimizin, Sayın Kaymakamımızın, Sayın İlçe Tarım Müdürlüğümüz, Sayın İlçe Ziraat Odamızın bu konuda takipçi olmasını istiyoruz. İleride inşallah kooperatifleşmeye de gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz”

KURU FASULYEMİZDE DESTEKLENMELİ

“Ayrıca çiftçilerimiz yine bizim sesimizi duyurun dedikleri bir bakliyat daha var. Kuru Fasulye içinde bir teşvik verilmesini istiyoruz. Ayrıca Domaniç’e bir tahıl pazarının kurulmasını istiyoruz. Bundan 40 yıl öncesi olduğu gibi. Önemli olan bir konu yine Ziraat Odamızın TANAP kapsamında, çiftçimizin hizmetine sunmak üzere gerekli ekipmanlarında alındığını duyuyoruz. İnşallah çiftçilerimiz bu alımlardan faydalanır diye düşünüyor ve kendilerini tebrik ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi ‘Milli Ekonominin Temeli Tarımdır’ arkadaşlar. Sayın Kaymakamımızın üreten çiftçimiz ile iletişime geçmesini yok bahasına nohutların satılmasına gönlümün razı olmayacağını belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.