KÜTAHYA FESTİVALİNDE DOMANİÇ DAMGASI

20 Temmuz tarihinde başlayan Kütahya Çini, Termal, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali 44 yıldır istikrarlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kütahya Festivali sadece Kütahya’nın değil bölge halkının da eğlence, alışveriş ihtiyaçlarını karşılamanın yanında en çok da Kütahya ve ilçelerinin tanıtımına katkı sağlıyor. Kütahya fuarı bölgenin en büyük fuarı. Kütahya merkez ve ilçelerinin yanı sıra Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Uşak’tan da ziyeretçiler geliyor. Esas ana nokta bu festival Kütahya’yı hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtma adına çok büyük katkılar sağlıyor.

Kütahya’nın zenginlikleri çok ve bu sahip olduğu zenginliklerini tanıtması gerekiyor. Tarihi, doğal, yeraltı, el sanatları, jeotermal zenginliklerine sahip. Bütün bu zenginliklerin hepsinin tanıtımına ihtiyaç var. Öncelikle bu zenginliklerimizi ülkemize sonra da dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Bu tanıtımdan en iyi şekilde istifade etmemiz lazım.

Bu sene festivalin biz Domaniçlileri ilgilendiren en önemli özelliği ise 2 Ağustos perşembe akşamı festivalde Domaniç’i Tanıtma Gecesi organize edilmesi oldu.
Domaniç’e bu şekilde festivalde yer verilmesi Domaniç adına çok güzel bir fırsattı. Domaniç’in tanıtımına çok büyük katkılar sağladığını düşünüyorum. Domaniç’in tanıtımı adına Osman ve Mehmet Demiröz kardeşlerin sahne alması, şiir dinletileri, halk oyunları gösterileri geceye damgasını vurdu ve festivalde Domaniç rüzgarı estirdiler. Bu organizasyonda emeği geçen başta Domaniç Belediye Başkanımız Sahvet Ertürk, Nil Bal ve Sevim Gürbüz hanımefendilere ve görünmeyen perde arkasındaki Domaniç hizmetkarlarına şükranlarımı sunuyorum.

Bu arada geçen haftalarda Domaniç Belediye Başkanımız Sahvet Ertürk’ün bir demeci Kütahya gündemine oturmuştu. Sayın başkan bu demecinde Kütahya’nın gelişememesi ile ilgili basın mensuplarına verdiği bilgiler hayli ses getirdi. Kütahya’da ki kısır sığ basit çıkar hesaplı siyaseti eleştiren başkanımıza aynen katılıyorum. Kütahya’nın gelişmemesinin en önemli sebebi işte bu vizyonsuzluk, basitlik, kısır sığ siyaset. Kasaba siyaseti denilen ve son kullanım tarihi geçmiş bu siyasetten Kütahyalılar olarak kurtulmamız lazım. Tarihi geçmiş bu siyaset anlayışı ile Kütahya’nın varacağı ne hedef vardır ne de bir nokta vardır. Aslında bu rahatsızlık yıllardır konuşulan dile getirilen bir konu. Başkan sadece malumun ilanını resmi bir dille ortaya koydu. Bölgede sadece Kütahya geri kaldı. Bir zamanlar kendisine bağlı ilçeler bile yani Eskişehir ve Uşak olmak üzere kendisinden geri olan diğer komşu il Afyon kat kat Kütahya’yı sollamış ve biz hala nelerle uğraşıyoruz. Bu zihniyeti değiştirmemiz lazım. Yoksa olduğumuz yerde saymaya devam.
Yoksa eller Ay’a Kütahya yaya…

Önümüzdeki haftalarda bu konuya daha detaylı değineceğim inşallah.