Dağlarda piknik yasaklansın mı ?

Havaların ısınmasıyla dağlara sığınan ve piknik yapan sözde bazı ‘insanlar’ sığındıkları dağları, çöplüğe çeviriyorlar. Bu durum böyle devam ederse, yarın ormanlık alanları piknikçilere yasaklanır. Yaşın yanında kuru da yanar.

Son dönemde Güney deresi, Ilıcaksu, ve Domaniç- İnegöl dağ yoluna piknikçi akını başladı. Aşırı sıcaklardan bunalanlar kendilerini, dere kenarına, çınar gölgesine atıyor. Piknik yaparak karnını doyuruyor.

Ancak sayıları az da olsa bazı doğa düşmanları da her türlü pisliğini piknik yaptığı yere bırakıp gidiyor.

Çöpler kısa vadede doğal kirlilik yaparak sadece göze ve burunlara zarar veriyor. Ancak uzun vade de toprağa ve suya karışarak gelecek nesillerimizi yani torunlarımızı zehirleyecek.

Zaten son dönemler de aklı olan sorgulayan insanlar fark etmiştir. Kanser olaylarımız artmaya başladı. Bazı fidanlarımız durduk yerde kuruyor.

Elbette bunda Tunçbilek Termik santralinden çıkan zehirlerin, fabrika atıklarının, son dönemde asit kamyonlarının, HES’ lerin ve araba egzoz gazlarının zararı var. Ama unutmayalım ki bir o kadar da çevre düşmanı yaratıkların bıraktıkları çöplerin de önce doğaya sonra insana zararı var.

Bırakın doğayı, hayvanları. Balık ölümleri ile dalga geçen arkadaşların dediği gibi; ‘ hepimiz bir gün öleceğiz. Balıklara mı üzülelim’ diyorlar ya !?
Aklı olan, çoluk çocuğunu seven gelecek nesilleri düşünen ve Allah’tan korkan insanlar Lütfen doğa düşmanları ile mücadele edelim.
Onlara dağlara çöp atmayın demek işe yaramıyor. Bizi zehirleyenlerle mücadele edelim.