Kuruluşun şehri yeniden diriliyor

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) üyesi 26 sanatçı, ‘Kuruluşun Beşiği Domaniç’ projesi kapsamında çeşitli sanat dallarında yaptıklarını Domaniç temalı eserlerini sergileyerek, Domaniç’in tanıtımına büyük bir katkı sağlayacak.

26. Dönem Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun destekleri ile Nisan ayında Domaniç’in önemli turistik noktaları dünyaca ünlü sanatçılar tarafından resmedilmek için gezdirilmişti. Nisan ayı içinde yapılan gezi ziyaretinde Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul ve yönetiminin katıldığı gezide, Güney Köyü mesire alanı, Berçin Gözetleme Kulesi, Hayme Ana Türbesi, Sarıkız Mesire Alanı, Mızık çamı ve Domaniç Dağları gezdirilerek resmedildi.

GERMİYAN KONAĞINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen “Kuruluşun Beşiği Domaniç” adlı projenin tanıtım toplantısı KÜSAD Germiyan Beylik Konağında gerçekleştirildi. Toplantıya, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, Proje Koordinatörü Nurhan Gezen, KÜSAD Genel Sekreteri Belgin Pak, Proje uzmanı Gülçin Agahoğlu’nun yanı sıra KÜSAD sanatçıları da katıldı.

ESERLERLE DOMANİÇ’İ TANITACAKLAR

Proje hakkında bilgiler veren KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, ‘Kuruluşun Beşiği Domaniç’ adını verdikleri proje kapsamında eserlerinde Domaniç’i işleyerek, faklı illerde açılacak sergiler vasıtasıyla Domaniç’i tanıtmak olduğunu belirtti. Yerel ve ulusal alanda turistin yöreye akın etmesini sağlayarak bölgenin kalkınması destek olmaya çalışacaklarını ifade eden Yıldız, “KÜSAD olarak misyonumuz; Sanat ve kültür faaliyetlerini destekleyen tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde, yaratıcılık, üretkenlik ve duyarlılığı artırmak için proje, aksiyon ve yayınlar yoluyla sanata katılımı yükseltmek, sanatsal bakış açısını yaygınlaştırmak ve kültürel kalkınmayı desteklemektir. Bu kapsamda yapacağımız proje ile hem derneğimiz amaç ve hedeflerine hem de Domaniç ilçemizin tanıtımına katkı sağlamış olacağız” dedi.

5 BÜYÜK İL, 26 SANATÇI, 59 ESER

KÜSAD üyesi olan 26 sanatçının yaptığı Domaniç temalı eserlerin 5 büyük şehirde de sergileneceğini vurgulayan Yıldız, “Çini, sigrofitto, ebru, seramik, suluboya, yağlıboya, kaligrafi, minyatür ve oyma sanatlarından oluşan en az 55 adet eser ile Kütahya ve Domaniç sergileri dışında 5 büyük ilde de sergiler düzenlenecektir. Yapılacak sergi çalışmaları sosyal medyada, yerel ve ulusal basında yer alacak, farkındalık oluşturularak amacımıza ulaşmış olacağız. İlçemizde yapılacak projemiz ile ilimize gelen turist sayıları da artış gösterecektir.

ESERLERİN HİKAYELERİ KİTAPLAŞTIRILACAK

Proje süresinde yapılan eserlerin birer adetlerinin de Domaniç Belediyesi ve KÜSAD sergi alanında sürekli sergileneceğine dikkat çeken Yıldız, “Proje tamamlandıktan sonra sergilenen eserlerden ve eserlerin hikâyelerinden oluşan bir kitap hazırlanacaktır. Tüm bu işlerin yapılması ile bu sayede farkındalık süreklilik kazanacaktır. Projemizin ilk sergisi Domaniç’te Hayme Ana Şenlikleri kapsamında yapılacak olup tarihi, 02 Eylül 2018’dir. Ardından 07-15 Eylül 2018’de, Kütahya’da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde ve 01-05 Ekim 2018’de Kütahya UNESCO Sergisi ile devam edecektir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir sergilerimizin ardından, KÜSAD Kültür ve Sanat Evi Daimi Sergisi ile her daim sergi alanında kalacak bu sayede ziyarete gelen kişilerin bilgilendirilmesi açısından sürekli hale gelecektir” dedi.

DOMANİÇ AVRUPA’NIN LİHTENŞTAYN’I OLABİLİR

Domaniç’in bitki örtüsü bakımından Türkiye’de az bulunur bir yer olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Avrupa’da çok küçük bir ülke var. Bu devletin adı Lihtenştayn. Buranın nüfusu Domaniç kadar ama kişi başına düşen milli hasıla 45 bin dolar. Bunun sebebi tüm Avrupa ilaç sektörü nebahat ve bitkisini Lihtenştayn’dan alıyor. Domaniç bizim için ikinci bir Lihtenştayn. Yani tüm şifalı otların ve bitkilerin merkezi Domaniç ve yöresi. Dolayısıyla buraya en büyük katkı verecek birimlerden birisi. Eğer bu proje gerçekleşirse, ikinci projeye ek olarak bitki ve botanik konusundaki çalışmayla Domaniç Avrupa’nın Lihtenştayn’ı olacak” dedi.

DÜNYA’DA SAYILI BİR BÖLGE

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk de, projenin ilk gününden bu yana büyük bir heyecan ve mutluluk içerisinde olduklarını belirterek, “Bir Çanakkale destanı kadar Dumlupınar destanımız var. Kütahya hem kuruluşun hem de kurtuluşun toprakları. Güreşlerin ilk kez yapıldığı topraklar, Hayme Ana, doğal ve tarihi güzellikleriyle bırakın Türkiye’yi Dünya’da sayılı bir yer. Gerçekten hem doğa yönünden hem de tarih yönünden Kütahya olarak başka bir iliz. Ama maalesef biz bu güzelliklerimizi tanıtamadık. Sağ olsun KÜSAD Başkanımız ve üyeleri bize böyle bir teklifle geldi ve çok büyük bir mutluluk duyduk. Kütahya’nın zenginliklerini tanıtıp katkı ilimizin ekonomisine katkı sağlamamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah başlangıcını bu projeyle yapıyoruz. Konaklama noktasındaki eksikliklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Eğer bunu başarabilirsek hem kültürümüzü hem de güzelliklerimizi aktarmış oluruz” ifadelerini kullandı.

BOZULMAMIŞ BİR TABİAT VE KÜLTÜR

Proje Koordinatörü Nurhan Gezen ise, “Domaniç’te meydana gelen yangının ardından bir sanatçı duyarlılığıyla ne yapabiliriz?’ diye düşündüm. Ağaçlandırma konusunda yetkili mercilerin hizmet ettiğini ve yeniden ağaçlandırıldığını söylediler. Peki o zaman Domaniç için ne yapabiliriz? Domaniç’e gittiğimde yapılabilecek çok şey olduğunu fark ettim. 83 tane endemik bitki yetişiyor ve müthiş bir tabiatı var. Bozulmamış bir tabiata ve kültüre sahip. Bu rayı bozmadan, kendi tabiat alanı içerisinde ele alabiliriz. Biz önce tanıtalım, insanlar bu güzellikleri görsün ve doğal, güzel tesisler yapalım. İlçemize turist gittikçe yolu da, tesisleri gidecek. Bizim amacımız dikkat çekerek, bu ilçemizdeki eksiklikleri tamamlamak” diyerek, Domaniç’in ardından Dumlupınar ilçesi içinde bir çalışma yapacaklarını ve bu tür projelerin Kütahya’yı tanıtmak için devam edeceğini söyledi.