Gurbetçiden 15 Temmuz Şehitleri Anısına Ihlamur Fidanlığı

İlçemize bağlı Berçin köyünde Almanya’da yaşayan gurbetçi Emrullah Koca tarafından, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla şehitler adına 248 adet ıhlamur fidanı dikildi.

Berçin köyü yolu girişinde toplanan köylüler 248 demokrasi şehidi adına, 248 ıhlamur fidanı dikti. Almanya’da yaşayan gurbetçi Emrullah Koca’nın destekleriyle köy girişine yaptırılan bayraklı totem tabela ve yol boyu ıhlamur ağaç dikimine çok sayıda vatandaş katıldı.

Koca’nın babası Nurullah Koca, yaptığı açıklamada, vatan özlemiyle yaşayan oğlunun Berçin köyünde 15 Temmuz şehitlerinin anısını yaşatmak istediğini söyledi.

Almanya’dan gazetemize açıklama yapan Emrullah Koca, “ Şehitlerimiz, Domaniç -Tavşanlı arası olan Berçin köyünde de unutulmayacak, her zaman yaşatılacaktır. Avrupa da yaşayan ,81 ilden Türk vatandaşlarımız işadamlarının desteğiyle anılacak ve ıhlamur fidanları ile ölümsüzleştirilecektir. Biz yurt dışında Memleket hasreti, Vatan özlemi yaşayan Türk milleti olarak, Avrupa’nın 2 yüzlü Türkiye politiklerini görüyor ve yaşıyoruz. Kütahya resmî dairelerle görüşmeler yaptığım halde, destek göremediğim için de üzgünlüğümü ifade ederim. İşlerimde başarılı oldukça Memleketime yatırımlarım sürecektir” dedi.

Evlatlarının memlekete faydalı olmak için çalıştığını belirten Koca, “Oğlum memleketine faydalı olmak için çalışıyor. 15 Temmuz şehitleri anısına 248 adet ıhlamur fidanı aldırdı. Bizde köylülerimizle burada dikimini gerçekleştiriyoruz. Böylelikle Şehitlerimizin ve gazilerimizin şanlı isimlerini yaşatacağız.” diye konuştu.

Köy gençlerinden İzzet Çankırlı, 15 Temmuz şehitlerinin unutulmaması gerektiğini vurgulayarak yaşatılması için böyle bir çalışmada yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Çankırlı, ” Ben Berçin Köyü gençlik grubu adına, Emrullah abimize çok teşekkür ediyorum. Vatan millet aşkıyla yaşayan biri olduğu için, 15 Temmuz şehitleri adına yol boyu fidan dikilmesini istedi. Bizde köy gençleri olarak burada çalışıyoruz. Amacımız diğer köy gençlerine örnek olmak ” dedi.

Gurbette yaşayan çocukluk arkadaşı Emrullah Koca ve ailesine bu anlamlı desteği için teşekkür eden köy sakinlerinden Yusuf Çankırlı, “Kendim bizzat Erzurum’da ikamet ediyorum. Böyle güzel organizasyon olunca katılmak istedim. Köydeki vatandaşlarıma ve çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Köyümüzün adı aslında Perçin, anlamı bir tutkunluk, birlik ve beraberlik anlamına geliyor. Zamanla Berçin olarak telaffuz edilmiş. Burada herkes birlik ve beraberlik içindedir. Sosyal konularda aktif oldukları için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.