Asırlık Meryem nine hayata gözlerini yumdu

Çanakkale Türküsü ve İstiklal Marşı ile tanıdığımız Domurköylü Meryem nine bugün sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu.

Meryem Nine, 1927 yılında Domurköy’de dünyaya geldi. Bir asırlık hayatına pek çok şey sığdırdı. Bu gün 91 yıllık hayatına gözlerini yumdu.

Asırlık Meryem nine, asırlık mızık çamında Domaniç Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi için hazırladığımız ‘Kuruluşun Toprakları Domaniç’ten Tüm Şehitlerin Aziz Hatırasına’ isimli İstiklal Marşı klibi için kamera karşısına geçmişti.  O kadar tatlı dili ki her konuşmamamızın arasına hemen bir türküyle cevap veriyordu. Pek çok yer gezdim oğlum, neler gördüm neler diyordu… Anlatıyordu hayatını tatlı tatlı, eşinin katip olduğunu ve onu kaybettiğini, üç evladını anlatıyor ve ekliyordu bir sürüde torunum var benim diye.

‘Kuruluşun Toprakları Domaniç’ten Tüm Şehitlerin Aziz Hatırasına’ isimli İstiklal Marşı klibinde, marşın bir mısrasını okudu ve çekimlerimizin hemen ardından Çanakkale türküsüyle ağıt yakmıştı. Bizde bu anı kayda alıp sizlerle paylaşmıştık. O görüntüler sosyal medyada binlerce kez izlendi. Domaniç O’nu Çanakkale Türküsüyle tanıdı.

Görüntülerin arıdnan, Kaymakamlık tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla Dumlupınar Üniversitesi Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu 15 Temmuz Konferans Salonu’nda o zamanın Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu tarafından programa davet edilen 90 yaşındaki Meryem Çetin, ‘Çanakkale Türküsü’nü söylemişti. Bu sırada, salonu dolduranlar duygusal anlar yaşamıştı.

Edindiğimiz bilgiye göre, Meryem nine bugün ikindi namazından sonra Domurköy’de defnedilecek.

İşte o görüntüler;