Domaniç’te, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Domaniç’te, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. Etkinliğe yüzlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Anma programı öğle saatlerinden itibaren başladı. Sultan Alaaddin Camiinde öğle namazı öncesi Kuranı kerim tilaveti, mevlidi şerif ve hatim duası yapıldı.
Şehit ve gazi yakınları ziyaret edildi.

Kaymakam Hasan Raşit Taşkın, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar ve vatandaşın katılımıyla Demokrasi ve Milli Birlik yürüyüşü gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Kur’anı Kerim okunması ve İlçe Müftüsü Kemal Akpınar’ın duası ile devam etti. 15 Temmuz ile ilgili video gösterisi sergilendikten sonra siyasilerin konuşmalarına geçildi.

SAĞCISIYLA SOLCUSUYLA ÜLKEYİ TESLİM ETMEYECEĞİMİZİ HATIRLATTIK

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “15 Temmuz 2016 gecesi kara bir leke vurulmak için dış güçler ve içimizdeki bize benzemeye çalışan hainlerle birlikte bir tuzak kurarak devletimizi ele geçirmeye çalıştılar. Ama şunu unuttular. Türk milletinin Çanakkale’sini, Türk milletinin imanını 15 Temmuz 2016’da saat 10 sıralarında Türk Milletini ele geçireceğini sananlar unuttukları bir şeyler vardı. Türk milletinin imanını ne kadar güçlü olduğunu Allaha şükürler olsun ki Türk toplumu birlik beraberlik içinde sağcısıyla solcusuyla tüm birliktelikle tanklarla tüfeklerle saldırmalarına rağmen silahsız bir şekilde iman gücümüzle onlara bu ülkeyi teslim etmeyeceğimizi tekrar hatırlattık. Bu güçler zannettiler ki biz bu ülkeyi kolay alacağız. Asla kolay alamazsınız. Bu Türk milleti öyle bir millettir ki değil toprak vermek, değil ülkeyi vermek ancak biz duygusal bir millet olarak ekmeğimizi böler paylaşırız, suyumuzu ortak içeriz asla vatanımızı böldürtmeyiz. Vatanımızı teslim etmeyiz. Ezanımızı dindirttirmeyiz. Bir kez daha bunu öğrendiler. Ne bu bayrak aşağıya iner nede ezanımız susar” dedi.

YAŞADIĞIMIZ İHANETİN DÜNYA TARİHİNDE ÖRNEĞİ YOKTUR

Kaymakam Hasan Raşit Taşkın, “15 Temmuz 2016’da milletin hayaline, hedefine, mefkuresine karşı kurulan bu tuzak, bu milletin karakterinde bulunan hamiyet yani vatan sevgisi erdemi karşısında bozulmuş. Anadolu insanını emperyal güç odaklarının hizmetkârı kılmak için aşama aşama hazırlanmış 40 yıllık plan bu milletin feraseti ile hüsrana uğratılmıştır. Belki o gün yaşadığımız ihanetin dünya tarihinde bir örneği yoktur. Düşman gayret etmiş zehirli tohumlarıyla kendisine bağladığı fakat bize benzeyen, içimizden gibi görünen düşmanlar çıkarmış bunlar vasıtasıyla milli bekamıza kast etmiş, manevi değerlerimizin içini boşaltmaya çalışmıştır. Ancak milletimizin Çanakkale’de duyduğu, Mohaç’ta, Plevne’de duyduğu ve her defasında tarihte bir kırılmaya sebep olan soylu öfke, F-16’lar la, Tanklarla, Ağır silahlarla üstümüze gelen hainleri zillete sevk etmiş. Bu milletin her türlü hakkına tecavüze hazırlanan hainler maksatlarına ulaşamamıştır. 15 Temmuz’da bu millet kendisinin yeniden farkına varmıştır. Bu farkındalık sayesinde ordusu yıpratılmış bu millet çok kısa bir sürede sadece Fethullahçı terör örgütünü değil, diğer terör odaklarını da kıskacına düşürmüştür. Birlik ve Beraberliğimizi tahkim ettiğimiz sürece yarın bugünden daha iyi olacaktır. Sözlerime bitirirken Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor. Şehit ailelerimize ve Gazilerimize devletlerinin her zaman yanında olduğunu hatırlatıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından sahneye gelen Eda Çakır’ın İstiklal Marşını Okudu ve Sena Katılmış 30 kuş şiirini okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusa seslenişi naklen yayınlanarak vatandaşlara izletildi.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece saat 00.13’te tüm ülkede olduğu gibi Domaniç’te de sela okundu, Demokrasi nöbetinin tutulması ile programlar sona erdi.